Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přečetla jsem Bělobrádkovu knihu "Na život" - jak ji hodnotím?

25. 08. 2017 7:02:35
Kniha mě zaujala svojí jasnou strukturou, autentičností i snahou po maximální objektivitě. Její přečtení stojí za to i když budete volit někoho úplně jiného, protože je "životná", má důležité obecné přesahy a inspirace do života.

Pokud mám volit nějakou politickou stranu, tak ne podle knihy jejího předsedy. Ta může být pouze dílčím doplňkem. Tak to platí o knize Andreje Babiše a Pavla Bělobrádka. Obě knihy mi ale v dobrém i problematickém zapadly do mého vidění těchto stran a tak jsem ráda, že nemusím mít v hlavě dilema, jaké uspořádání politické scény bych si v budoucnu představovala a co pro to mám udělat konkrétně já.

Pokud vás zajímají moje úvahy o tom, koho a proč budu volit, tak jsou zaznamenány v těchto článcích:

http://kulhava.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=613044

http://kulhava.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=616225

To, proč zde píši o knize Pavla Bělobrádka není z důvodu lobování za KDU, ale z důvodu lobování za samotný život. Můj stručný výtah a komentář nemá nahradit knihu samotnou, má naopak vás motivovat, abyste si knihu stáhli a přečetli. http://www.kdu.cz/ostatni/na-zivot Případně kdybyste chtěli s Pavlem Bělobrádkem podiskutovat nebo mít knihu v papírové podobě, rozdává ji a bude i dále rozdávat na ulicích jednotlivých obcí.

Když bych měla v pár větách vysvětlit, čím mě kniha zaujala, tak to bylo:

- Život Pavla Bělobrádka, která by opřen o pospolitost rodiny, která skýtá nejen radosti, ale i povinnosti, které člověka vytvarují tak, že v lásce a vlastní osobnosti potom kráčí čestně a svobodně a zároveň odpovědně životem. Není náhoda, že křesťansko - demokratická strana je zároveň lidová (tj. nejen pro křesťany) a zároveň ve středu:Dává důraz na osobní odpovědnost a svobodu tam, kde je pro člověka důležité (v rámci života, práce, rodiny) a určitá pravidla a péči, kde by divoký kapitalismus vedl k devastaci společenství i lidského ducha (školství, zdravotnictví, kultura a některé části podnikání apod.)

Touto životností může být dobrým příkladem dospělým i dětem, kteří neměli to štěstí a nezažili úplnou rodinu nebo širší rodina nedrží pohromadě. Kniha dává i zkušenosti a inspirace lidem, kteří uvízli ve virtuálním světě, jak moderní trend (kterému se zcela nevyhneme) zkombinovat se skutečným životem, kde jsou zkušenosti v hmotě a vztazích nenahraditelné.

- Kniha dává inspirace vlastním příkladem, jak vlastní statečností překonat obtíže v životě (šikana, zdravotní obtíže, společenské tlaky) a zároveň je milý otevřením se v situacích, kdy to ani pro Pavla Bělobrádka nebylo jednoduché.

- Pochopitelné z knihy také je to, že KDU-ČSL dnes není strana primárně věřících lidí (i když k ní přirozeně tíhnou), ale strana otevřená. V současné době se navíc stírá ostrá hranice mezi věřícími a nevěřícími: Řada lidí nechodí pravidelně do kostela, ale věří v něco a Ježíše, Budhy apod. si vnitřně váží. Ale ve straně a i mezi voliči jsou i vyložení ateisté. Dají se ale většinou charakterizovat jako "lidé myslící" a "lidé dobré vůle".

- V knize Pavel Bělobrádek vysvětluje i některé věci a politické procesy, které média uchopila povrchně a podstata leží ještě někde trochu jinde. Co ho šlechtí je to, že tak činí s ohledem na všechny strany, popisným způsobem a spíše jako "nutnou etapu vývoje" s tím, že z toho vyplývají jasné výzvy do budoucna.

- V knize není zapsán přímo volební program KDU, ale jsou představeny základní priority strany a plány do dalšího volebního období, takže i bez čtení programu si člověk může udělat jasný přehled, kterým směrem KDU půjde a může se dočíst i konkrétnější obsah ale jen některých inovací. Více bude v programu a na osobních setkáních.

- Koncové kapitoly knihy jsou podle mě špatně napsané: Obsah je dobrý, ale měl být zhuštěný do jedné kapitoly. Opakuje se a je špatně strukturovaný. Divím se, že mu to někdo nezkritizoval, mě to praštilo do očí, ale nedá se nic dělat. Hodnotu knihy to nesnižuje, jen upozorňuji na to, že můžete ke konci něco přeskočit a dočíst až úplný konec.

- Neméně podstatnou hodnotou knihy je to, jakým způsobem Pavel Bělobrádek mluví o jiných lidech: S láskou a úctou ke své rodině, s velkou láskou, úctou a humorem o své manželce, s úctou a vděčností k lidem, kteří ho v KDU něco naučili a s úctou a pochopením i pro své politické soky. I na lidech, se kterými nemá bytostně nic společného dokáže najít nějaké pozitivum, vnímá svoji roli ne-soudce a zároveň se jasně, ale kultivovaně vyjadřuje, proč ho určité cesty vedly pryč od různých lidí a kde naopak je nutné i přes všechny těžkosti hledat domluvu.

- Konsensu - nutnost se domluvit je věnována i kapitola politiky KDU. Je zde jasně a naprosto srozumitelně vysvětleno, že KDU není beztvará politická strana a také to, že politický střed (viz moje vysvětlení výše) má jasnou definici a není jen pasivním kompromisem mezi pravicí a levicí.

- Čtení Bělobrádkovy knihy mi dobře navázalo na čtení knihy Rogera Scrutona, proto přidávám fotografii obou knih. (Výtah z knihy Rogera Scrutona jsem se pokusila udělat i ve svých článcích).Obsah knihy Rogera Scrutona přímo nekoresponduje s osobností Pavla Bělobrádka, ale určité spojovací body byste tam našli a ty jsou právě dobře vyjádřené v názvu knihy

" NA ŽIVOT!"

Přeji vám tedy buď jen drobnou inspiraci těmito řádky a nebo ještě lépe inspiraci k tomu, abyste si knihu přečetli.

Alena Kulhavá

Autor: Alena Kulhavá | pátek 25.8.2017 7:02 | karma článku: 17.73 | přečteno: 766x

Další články blogera

Alena Kulhavá

Má smysl v době youtube slavit venku v mrholení svátek svatého Martina?

Jak probíhá takový svátek svatého Martina, resp. co jsem dnes zažila na Vyšehradě? Co si z toho odnáším?

12.11.2017 v 8:11 | Karma článku: 16.14 | Přečteno: 301 |

Alena Kulhavá

Snažíme se politické strany přitlačit ze dvou stran k neexistujícímu řešení

Dělají to občané nestraníci, občané straníci i média. Jaké to má důsledky v dnešních dnech pro politiku i společnost?

11.11.2017 v 19:50 | Karma článku: 13.00 | Přečteno: 400 |

Alena Kulhavá

Proč se nemůžou někdy domluvit různé politické strany? Proč se napadají? Jak to souvisí s

typologií osobnosti MBTI? Proč jedna skupina dokonce někdy pohrdá tou druhou? Jak potom na to reagují občané? Jak je tato situace ještě zkomplikovaná bulvárním tiskem? Co s tím?

11.11.2017 v 11:33 | Karma článku: 9.96 | Přečteno: 451 |

Alena Kulhavá

Proč hrozí klasickým politickým stranám v příštích parlamentních volbách smazání z

politické mapy? Co by měly dělat? Není to zdaleka jen téma současné situace, jsou to témata i právě těchto politických stran.

9.11.2017 v 17:13 | Karma článku: 15.38 | Přečteno: 843 |

Další články z rubriky Společnost

Jana Veselá

Dva kouzelníci, jeden bavič a krásná modelka v Jablonci nad Nisou

Dva kouzelníci, jeden bavič a krásná modelka v Jablonci nad Nisou, v podání - Pavel Kožíšek , Matyáš Kožíšek , asistentka Hana Mašlíková Reinders , Vladimír Hron a taneční škola X-Dance......

19.11.2017 v 8:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 91 | Diskuse

Pavel Chalupský

Když muž miluje muže a žena ženu.

Úkolem a snad i údělem blogera, je nastolovat i kontroverzní témata, zamyšlení, která nejdou s davem a jsou většinovou společností tabuizovaná, či neakceptována. Někdy je nutné plavat proti proudu.

19.11.2017 v 7:02 | Karma článku: 8.80 | Přečteno: 388 | Diskuse

Václav Dlouhý

KOKOTSTARY@GMAIL.COM

Aplikace. Registrace. Zadejte heslo. Heslo musí obsahovat malé a velké písmena, číslice a znaky. Aplikace se aktualizuje. Vítejte. Kupte si nové pyžamo. Kupte si pozemek v Horní Dolní. Kupte si kočkodána. Zadejte heslo...

19.11.2017 v 0:56 | Karma článku: 21.32 | Přečteno: 588 | Diskuse

Karol Wild

Nevýhoda pana Drahoše

Prezidentský kandidát pan Jiří Drahoš byl podroben pečlivému zkoumání při návštěvě Olomouce. Časopis Respekt si všiml, že nerad zvedl prsty na vítězství, byl nedochvilný a není šoumen.

18.11.2017 v 21:30 | Karma článku: 20.67 | Přečteno: 1581 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Samomluvy Miroslava Macka“

Kniha českého stomatologa, bývalého politika, publicisty, překladatele a politického komentátora Miroslava Macka „Samomluvy Miroslava Macka“ je podivuhodná. Pobaví, rozesměje, inspiruje i obohatí, neboť je plná životní moudrosti.

18.11.2017 v 19:14 | Karma článku: 20.24 | Přečteno: 634 | Diskuse
Počet článků 118 Celková karma 17.28 Průměrná čtenost 910

Učím biologii, chemii, zeměpis, tvořivé činnosti, výchovu ke zdraví, hudební výchovu a vedu sboreček. Zároveň jsem poradcem ve zdravém životním stylu. Pomáhám lidem s redukcí váhy, chronickými onemocněními. Řešíme stravu, pohyb, relaxaci, psychosomatiku atd. Pořádám přednášky pro veřejnost a pracuji i v kontextu ekologie a udržitelného rozvoje. Zpívám, maluji, miluji hudbu, přírodu, medituji, začala jsem cvičit jógu, qigong. Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.