Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Situace České republiky v rámci církevních restitucí: realita dneška

24. 07. 2017 19:02:17
Církevní restituce již jsou téměř ukončené a tak nemá smysl proti nim bojovat, má smysl se podívat, jak dopadly. Více uvidíme za 10 let, ale první reálné výsledky se dají vystopovat již dnes.

V článku se nechci zabývat rozebíráním toho, zda církev měla na restituce nárok či ne (je to dáno zákony o restituci 1948 -1989 a tím se říká vše: Jestliže mají být navráceny majetky vzaté komunisty, tak do toho ale spadají všichni, tj. i církev). Nechci se ani zabývat vývojem společnosti v rámci náboženství a vývojem vztahu k církvi. Půjde mi o to se pokusit zmapovat, zda se naše obavy o to, zda církev

a) zvládne takto rychle naložit s majetkem a financemi

b) neošálí ji nějací vykukové, kteří potom majetky přeprodají a znehodnotí

c) církev sama nepodlehne pokušení preferovat business před rozumnými investicemi a spravováním majetku do budoucna.

Měla jsem možnost prostudovat různé materiály i hovořit s lidmi, kteří se církevními restitucemi zabývají. Prostudovala jsem i oficiální materiály, kde si církev nemůže dovolit nějakou blamáž či překroucení fakt.

Církev zpět dostala některé budovy po pádu komunismu značně zdevastované a náklady na opravu jsou v řádech stamiliónů, kde ani restituce nebudou stačit - církev pořádá sbírky na opravy. Dost často jsou to důležité kulturní památky. Takže ať by to platil stát nebo církev, ty peníze na opravu toho, co komunisté zničili, se musí najít. Nedokáži posoudit, zda byl církevní majetek nadhodnocen, to laik nemá šanci posoudit a odborníci se v tom liší. Pro mě je důležitější, jak bude církev s majetkem zacházet.

Z hlediska navracení polností a budov je situace trojí:

a) V některých případech to bylo zcela jasné a proběhlo bez problémů.

b) V některých případech stát po roce 1989 porušil zákon a to, co mělo zůstat v majetku státu a počkat na církevní restituce, stát prodal do soukromých rukou a teď se složitě řešilo, co s tím. Tam vznikaly emocionální situace, které hýbaly médii. Nedokáži je vyhodnotit a tak se o to ani nepokouším. Situace se řešila i finančními náhradami.

c) Je několik polností a objektů (naprostá menšina), kde není zcela jasné, zda na to má církev nárok a to je v práci expertů a soudů.

Církev má za cíl hospodařit zejména s klíčovými budovami pro své fungování a poslání a to tak, aby byla schopna

a) měla kde vykonávat pastorační, ale i pečující a charitativní činnost

b) uchovávala v dobrém stavu naše památky

c) měla nějaký zdroj příjmu čistým a na výši způsobem pro to, až nebude od roku 2030 dostávat od státu žádné příspěvky na svoji činnost

Pokud sezná, že některé polnosti atd. nedokáže nejlépe spravovat nebo by se musela podvolit něčemu, co je proti jejím etickým pravidlům, takové objekty by pustila.

Z mé osobní zkušenosti (učila jsem 7 let na křesťanské škole a měla kontakt s řadou kněží i s Arcibiskupstvím, osobně i s Tomášem Holubem atd.) a i z hovorů s lidmi, kteří se restitucemi a hlavně fungováním církve zabývají dnes jasně vyplývá, že církev chce o budovy, polnosti atd. pečovat dlouhodobě a s určitými zásadami, není jejím cílem "vytřískat z užívání budov co nejvíce peněz na svoji činnost." Věřím tomu - jak jsem měla možnost laicky pozorovat zvenčí - že církev dokáže najít rovnováhu mezi duchem a hmotou - mezi posláním majetku a nutností obživy.

Z rozhovorů s lidmi, kteří se majetkem církve zabývají vyplývá, že určití vykukové nabízející podivnou spolupráci za církví skutečně chodili a v menší míře stále ještě chodí: Církev ale nespoléhala sama na sebe a přijala do svého týmu řadu expertů, takže se dokázala řadě problematických kontrakcí vyhnout. Samotní církevní hodnostáři se tím někteří už i vycvičili v prokouknutí některých taktik a způsobů businessmanů.

Ty finanční náhrady za majetek, který nelze vydat (je právě už v jiných rukou atd.), které nejsou investovány hned a slouží k dlouhodobější opravě budov atd. jsou deponovány u ČSOB banky. Tato banka nebyla vybraná náhodou, ale po pečlivém konkurzu tak, aby nejlépe vyhovovala konkrétním finančním operacím církve. K rozdělení financí v rámci diecézí dochází pečlivým mnohahlediskovým způsobem, který jsem měla možnost prostudovat, ale to již překračuje rámec tohoto článku. Ve chvíli, kdy by chtěla církev některé peníze investovat (tak, aby je mohla použít do budoucna na chod církve a další opravy památek), má přísně nastavená pravidla u banky (na rozdíl od státu), kdy neinvestuje do zbraní, farmaceutického průmyslu atd. Také církev neinvestuje do komodit, kde dochází k nízkým odměnám obyvatel rozvojových zemí, protože to považuje za neetické.

Moje obava dříve byla i personální: Zda vůbec je dostatek lidí v církvi s dostatečnou kvalifikací na to, aby i při pomoci externích expertů dokázala církev proces poměrně rychlých restitucí ukočírovat: byla jsem pro pomalejší postup a prosazovala ho i na Arcibiskupství. Jsem ráda, že se mé obavy nenaplnily. Je dost možné, že někde něco uteklo, ale v globále žádná pohroma se nekoná. Větší závěry budu ale dělat za 5 let, teď je ještě stále brzo.

Je velkým otazníkem, jak bude umět církev hospodařit s lesy, aby zachovala životní prostředí a netěžila příliš na zisk. Vzhledem k tomu, že těžba v lesích bude tématem až následujících let, musíme si na vyhodnocení tohoto odvětví počkat až cca za 2-3 roky.

V rámci hospodaření s půdou církev nechce umenšovat půdní fond (což i deklarovala), což je výhoda jejího správcovství oproti tlaku developerů na jiné subjekty. Pouze ty pozemky, kde je již rozhodnuto o nějaké stavbě, ponechává církev podle původních pravidel. Tyto budovy chce církev dlouhodobě užívat, což je pro obce opět lepší partner než někdo, kdo po čase objekt prodá a ten buď zchátrá nebo neposkytuje službu občanům.

Smutnou pravdou ale bohužel je, že kostely jsou tak zchátralé, že ani při finančních náhradách za majetky, které nelze vydat, nemá církev šanci všechny kostely opravit. Proto ty menší značně zchátralé bude muset pustit: Prodat nebo ve většině případů nechat zchátrat. Jde o to, že ani stát, ani církev nemá prostředky na jejich rekonstrukci a v situaci, kdy v obci nejsou farníci, ztrácí i smysl tyto kostely opravovat. Ani farníci na jeho opravu nemohu přispět, protože jich je málo a některé obce na to také nemají. Takový kostel se nedá snadno odsvětit a provozovat v něm něco světského a ani o to investoři nejeví tolik zájem. Některé kostely se přece odsvětily. V Čechách se kostely odsvěcují, na Slovensku a i někde v Rakousku se naopak staví nové. Nepíši to jako kritiku Čechů - jsme duchovní národ, jen ne po různých historických zkušenostech a vzhledem k naší povaze tolik tradiční, spíše kombinujeme osamotě nebo ve skupinkách přátel různé cesty. V tomto ohledu mě mrzí, že řada kostelů ve své původní funkci (nebo i fyzicky) zanikne, ale je to vývoj, se kterým asi nikdo nemůže nic dělat. Jen by bylo dobré místo kostela ponechat jako nějaké místo duchovního načerpání, i kdyby tam byly jenom lavičky a malá zahrádka, protože místa kostelů byla pečlivě vybírána. Než kostel zchátrá natolik, že jej bude třeba zbořit, může mít někdo ve vesnici třeba klíč (na dveřích napsáno, kdo a kde ho má) a když někdo bude chtít v kostele pomodlit se, pomeditovat, zazpívat si...za malý poplatek i koncert, výstavu a další kulturní akce (jako když je kostel v běžném provozu) ...zcela volný přístup by vedl k vandalismu.

S přáním toho, aby se zbývající nejasnosti okolo církevních restitucí co nejdříve k pochopení všech vyjasnily a hlavně s přáním toho, abychom i za deset let mohli být rádi, že se církev svého majetku ujala jako skutečný správce

Alena Kulhavá

Autor: Alena Kulhavá | pondělí 24.7.2017 19:02 | karma článku: 23.03 | přečteno: 1375x

Další články blogera

Alena Kulhavá

Máme moc politických stran. Které bych ráda, kdyby byly zachované a které bych ráda, aby

zmizely v propadlišti dějin? Jak to funguje ve vyspělé demokracii? Zamysleme se nad tím právě před volbami.

15.10.2017 v 9:35 | Karma článku: 23.87 | Přečteno: 1796 |

Alena Kulhavá

Čísla do voleb nedostávají politické strany náhodným vylosováním, ale

speciálním systémem, který se těžko na internetu dohledává. Dohledala jsem ho jinde a dělím se v tomto článku s vámi o něj. Tato čísla jsou pro volby důležitější, než byste si mohli myslet.

14.10.2017 v 20:50 | Karma článku: 14.42 | Přečteno: 1069 |

Alena Kulhavá

Jak je možné, že Tomio Okamura v jednom zásadním pořadu mohl říci několik zásadních lží?

Neuvěřitelné se stává skutkem. V pořadu v České televizi redaktor vyhodnotil vyslovené lži jako názory leadera politické strany a neokomentoval to. O čem to vypovídá? K jakým lžím došlo?

13.10.2017 v 20:21 | Karma článku: 24.27 | Přečteno: 1526 |

Alena Kulhavá

Proč je pod Jurečkou krásné i těžké pracovat? Výpověď jeho podřízené

Jakou velkou výzvu dává Bělobrádek lidem? Jak to bylo s EET? Jak pracují politici? Proč jsem odmítla pracovat v Evropském parlamentu?

12.10.2017 v 23:05 | Karma článku: 16.55 | Přečteno: 1283 |

Další články z rubriky Společnost

Petr Řeha

Jak zabít civilizaci

Džihád jde po krku celé naší civilizaci. Nenajdeme-li k její obraně vůli, zabíjíme ji. Tentokrát možná navždy. A jestli už je nám souzeno odejít z dějin jako tolik civilizací dřívějších, ať to alespoň není poslušně a bez škubání.

17.10.2017 v 10:10 | Karma článku: 10.72 | Přečteno: 181 | Diskuse

Vladimír Havránek

U nás za 1486 korun, v Polsku stejný nákup za 940, běžte s úsměvem volit!

IDNES uskutečnila kontrolní nákupy v pěti zemích. Naše země vyšla jako nejdražší. A to i ve srovnání s Německem či Rakouskem. V těchto státech byl nákup o cca 280 korun levnější. Ochutnali jste někdy šmakuládu z Hame?

17.10.2017 v 8:49 | Karma článku: 27.51 | Přečteno: 677 | Diskuse

Dominik Hrubý

Piráti, zůstaňte na střídačce!

Pirátská strana čeří vody českého stranického systému už dlouho. A podle průzkumů má slušnou šanci získat za dva týdny mandáty v Poslanecké sněmovně.

17.10.2017 v 8:25 | Karma článku: 13.63 | Přečteno: 678 | Diskuse

Karel Trčálek

Volit srdcem? Paní Šichtařová je příliš velká optimistka

Autorka článku „Přiznání“ přiznává, že je spoutána zakyslými bonzáky, nepřejícími sousedy a závistivými bývalými spolužáky. Toho se chce zbavit v těchto volbách, a proto bude volit srdcem. Podaří se jí to? Pochybuji...

17.10.2017 v 8:22 | Karma článku: 8.32 | Přečteno: 234 | Diskuse

Karel Januška

Válka v justiční mafii II

Soud odsoudil jiného soudce, protože policie předložila soudu dokument, ve kterém obviněný soudce jednal v rozporu se zákonem (přijal úplatek). Rozsudek nad obviněným soudcem nenabyl právní moci. Obviněný soudce se odvolal.

17.10.2017 v 8:22 | Karma článku: 7.07 | Přečteno: 160 | Diskuse
Počet článků 103 Celková karma 18.75 Průměrná čtenost 943

Učím biologii, chemii, zeměpis, tvořivé činnosti, výchovu ke zdraví, hudební výchovu a vedu sboreček. Zároveň jsem poradcem ve zdravém životním stylu. Pomáhám lidem s redukcí váhy, chronickými onemocněními. Řešíme stravu, pohyb, relaxaci, psychosomatiku atd. Pořádám přednášky pro veřejnost a pracuji i v kontextu ekologie a udržitelného rozvoje. Zpívám, maluji, miluji hudbu, přírodu, medituji, začala jsem cvičit jógu, qigong. Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.