Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klimatickou změnu vytváří primárně občané Evropy a USA a to ne primárně produkcí CO2

12. 06. 2017 7:14:06
Až se za třicet let budeme chtít divit, jak nás postihla klimatická změna, tak se prosím nedivme, protože ji každý den způsobujeme. V článku popisuji konkrétní kroky, které žiji s vědomím jejího zastavení či zpomalení.

Z mého pohledu má větší vliv na klimatickou změnu hospodaření s vodou, půdou a krajinou. Mohu se mýlit. Produkce CO2 je hodně diskutovaná a úmyslně se jí zde vyhnu. Je skutečně otazníkem, zda největší vliv na tání ledovců mají skleníkové plyny a pokud, zda vlivem člověka nebo vlivem sopek apod. Je jasné, že pokud má produkce CO2 vliv na klimatickou změnu, na klimatické změně se také podílí významnější měrou Čína a tropické státy. Upozorním jen na čtyři praktické aspekty, které žiji v rámci produkce CO2 - ale i dalších nečistot a odpadu v rámci ČR a právě z hlediska odpadu má stejně smysl se nad těmito věcmi pozastavit:

- Dopravuji se městskou hromadnou dopravou a na výlety převážně vlakem.

- Chodím ve městě mimo hlavní silnice na kratší vzdálenosti pěšky.

- Nepodléhám módním trendům ani konzumismu a kupuji to, co skutečně potřebuji, počet věcí mi nepřibývá.

- Věci, které již nepotřebuji systematicky rozdávám tomu, kdo je potřebuje, čímž snižuji potřebu vyrábět nové věci.

Kromě těchto praktických trendů, které do určité míry ovlivňují naši klimatickou situaci, ale hlavně mikroklima ve městech a množství odpadů, bych chtěla zmínit možná zásadnější faktory - resp. praktické kroky a to právě z hlediska hospodaření s vodou a zacházení s krajinou:

- V České republice na zahradě chytáme dešťovku na zalévání.

- Polovinu zahrady tvoří les. Pokud máte malou zahrádku, nemůžete si to dovolit, ale rovnovážný počet stromů vždy přináší balanci pro místní i vzdálenější klima.

- Ve škole jsme dělali ekologický projet, kde děti přesně viděly, jak se liší životní podmínky v oblasti města, kde zeleň je a kde zeleň není. Výsledky i z jiných škol dostaly obce jako apel na ponechání zelených ploch ve městech.

- Naše škola protestovala proti další výstavbě v přímé blízkosti školy - tam, kde je zeleň. Jak to dopadne, je v jednání.

- Pravidelně apeluji na politiky, aby čím dál více a radikálněji zpřísňovali zacházejí se zemědělskou půdou. Vzhledem k tomu, že většina půdy je pronajatá, vztah nájemců k půdě je mizivý a tak jediné hledisko způsobu pěstování je okamžitý zisk. Určité kroky ministr Brabec i ministr Jurečka udělali, ale podle odborníků na životní prostředí je to v naší situaci půd bohužel málo. Na některých místech Moravy se již na polích neurodí zcela nic. Do dalšího volebního období jsem tedy navrhla dramatičtější změny hospodaření s půdou.

- Apeluji na to, aby zemědělci neprodávali své pozemky Andreji Babišovi (neboť je každý rok obesílá s nabídkou, že jejich pozemky odkoupí), protože monopol v jakémkoliv odvětví nevěstí nic dobrého a pokud je zemědělství spojeno s průmyslem, je to v rámci monopolu cesta do pekel- respektive do zkázy naší země rovnou po skluzavce.

- Apeluji u politiků na to, abychom navrátili vodárny do našeho vlastnictví (odkoupili zpět), neboť to může být v budoucnu klíčová záležitost a je zcela nesmyslné, aby zisky šly do kapsy i v současné době zahraničním firmám. Mám pocit, že tak nesmyslný krok snad žádný jiný evropský stát neudělal.

- Apeluji na politiky, aby se pevně domluvili s Polskem, aby se nepokoušeli těžit v horninách na hranicích, což by mělo za následek odtok velké části podzemních vod z Čech.

- Apeluji na politiky, aby podpořili rozvod povrchové vody tak, aby nám hluboká podzemní voda, která byla nasbírána za dlouhou dobu a kterou velmi rychle vypotřebováváme, zbyla na delší dobu. Odhad odborníků je, že při současném tempu konzumace podzemní vody lze počítat se zásobami na 30-60 let.

- Apeluji na politiky aby nepokračovali v dotacích na biopaliva a naopak tento trend zastavili, neboť jsme se dostali na křižovatku ve způsobu zacházení s půdou, kde řepka a kukuřice (které obě spotřebovávají maximum vody a způsobují největší erozi půdy) budou těžko hledat místo.

Hospodaření s vodou je ale i celosvětový problém a přímo se dotýká nás. Změna klimatu v Čechách je důsledkem špatného hospodaření vodou v Afrických a Asijských státech:

- Nekupuji sušenky s palmovým olejem ani žádné jiné výrobky s palmovým olejem (resp. naprosto výjimečně). Je iluzí si myslet, že nějaké snahy politiků Evropy mohou kácení deštných pralesů zastavit. Jediný, kdo kácení deštných pralesů může zastavit, jsou konzumenti.

- Ve škole podporuji k přejití na nepalmové mlsoty i děti (je iluzí si myslet, že přestanou mlsat - i když i na zmírnění tohoto jevu pracujeme nejen v rámci výchovy ke zdraví).

- K většímu pochopení ve škole probíhají ekologické programy (včetně problematiky likvidace jedinečných biotopů a orangutanů).

- Nemlsám ve větší míře ani jiné mlsoty s řepkovým olejem či jiným olejem. Ale panenské rostlinné oleje různých rostlin a ořechy naopak konzumuji v rovnovážné míře.

- Apeluji na zvýšenou diskusi v rámci EU tak, aby se zastavila nekontrolovaná migrace černochů, neboť když budou odcházet ti schopnější, kdo pak bude budovat zavlažovací zařízení v jejich zemích?

- Apeluji na politiky, aby se v rámci EU domluvily jasné programy na podporu odsolení mořské vody a zavlažování suchých částí Afriky, vzdělání místních.

- Apeluji na politiky, aby EU sama začala jednat v rámci postupného zastavení obchodu se zbraněmi (nelze naráz) a také vedla vážnou diskusi s USA o tomto tématu, neboť když se uskutečňují humanitární budovací projekty, nemalé ztráty jsou dány tím, že nějaké gangy určitou vesnici i s infrastrukturou rozstřílí zbraněmi z Ameriky nebo Evropy (včetně zbraní z České republiky) - což v rámci řešení klimatické změny (která postihuje dnes již i Ameriku a Evropu) nedává smysl.

Pokud děláte vy některé z těchto praktických kroků nebo i další kroky, podělte se o ně ve svých článcích se čtenáři.

Alena Kulhavá

Autor: Alena Kulhavá | pondělí 12.6.2017 7:14 | karma článku: 15.59 | přečteno: 778x

Další články blogera

Alena Kulhavá

Máme moc politických stran. Které bych ráda, kdyby byly zachované a které bych ráda, aby

zmizely v propadlišti dějin? Jak to funguje ve vyspělé demokracii? Zamysleme se nad tím právě před volbami.

15.10.2017 v 9:35 | Karma článku: 23.87 | Přečteno: 1796 |

Alena Kulhavá

Čísla do voleb nedostávají politické strany náhodným vylosováním, ale

speciálním systémem, který se těžko na internetu dohledává. Dohledala jsem ho jinde a dělím se v tomto článku s vámi o něj. Tato čísla jsou pro volby důležitější, než byste si mohli myslet.

14.10.2017 v 20:50 | Karma článku: 14.42 | Přečteno: 1069 |

Alena Kulhavá

Jak je možné, že Tomio Okamura v jednom zásadním pořadu mohl říci několik zásadních lží?

Neuvěřitelné se stává skutkem. V pořadu v České televizi redaktor vyhodnotil vyslovené lži jako názory leadera politické strany a neokomentoval to. O čem to vypovídá? K jakým lžím došlo?

13.10.2017 v 20:21 | Karma článku: 24.27 | Přečteno: 1526 |

Alena Kulhavá

Proč je pod Jurečkou krásné i těžké pracovat? Výpověď jeho podřízené

Jakou velkou výzvu dává Bělobrádek lidem? Jak to bylo s EET? Jak pracují politici? Proč jsem odmítla pracovat v Evropském parlamentu?

12.10.2017 v 23:05 | Karma článku: 16.55 | Přečteno: 1283 |

Další články z rubriky Společnost

Petr Řeha

Jak zabít civilizaci

Džihád jde po krku celé naší civilizaci. Nenajdeme-li k její obraně vůli, zabíjíme ji. Tentokrát možná navždy. A jestli už je nám souzeno odejít z dějin jako tolik civilizací dřívějších, ať to alespoň není poslušně a bez škubání.

17.10.2017 v 10:10 | Karma článku: 12.06 | Přečteno: 203 | Diskuse

Vladimír Havránek

U nás za 1486 korun, v Polsku stejný nákup za 940, běžte s úsměvem volit!

IDNES uskutečnila kontrolní nákupy v pěti zemích. Naše země vyšla jako nejdražší. A to i ve srovnání s Německem či Rakouskem. V těchto státech byl nákup o cca 280 korun levnější. Ochutnali jste někdy šmakuládu z Hame?

17.10.2017 v 8:49 | Karma článku: 27.85 | Přečteno: 702 | Diskuse

Dominik Hrubý

Piráti, zůstaňte na střídačce!

Pirátská strana čeří vody českého stranického systému už dlouho. A podle průzkumů má slušnou šanci získat za dva týdny mandáty v Poslanecké sněmovně.

17.10.2017 v 8:25 | Karma článku: 13.94 | Přečteno: 696 | Diskuse

Karel Trčálek

Volit srdcem? Paní Šichtařová je příliš velká optimistka

Autorka článku „Přiznání“ přiznává, že je spoutána zakyslými bonzáky, nepřejícími sousedy a závistivými bývalými spolužáky. Toho se chce zbavit v těchto volbách, a proto bude volit srdcem. Podaří se jí to? Pochybuji...

17.10.2017 v 8:22 | Karma článku: 8.32 | Přečteno: 236 | Diskuse

Karel Januška

Válka v justiční mafii II

Soud odsoudil jiného soudce, protože policie předložila soudu dokument, ve kterém obviněný soudce jednal v rozporu se zákonem (přijal úplatek). Rozsudek nad obviněným soudcem nenabyl právní moci. Obviněný soudce se odvolal.

17.10.2017 v 8:22 | Karma článku: 7.07 | Přečteno: 160 | Diskuse
Počet článků 103 Celková karma 18.75 Průměrná čtenost 943

Učím biologii, chemii, zeměpis, tvořivé činnosti, výchovu ke zdraví, hudební výchovu a vedu sboreček. Zároveň jsem poradcem ve zdravém životním stylu. Pomáhám lidem s redukcí váhy, chronickými onemocněními. Řešíme stravu, pohyb, relaxaci, psychosomatiku atd. Pořádám přednášky pro veřejnost a pracuji i v kontextu ekologie a udržitelného rozvoje. Zpívám, maluji, miluji hudbu, přírodu, medituji, začala jsem cvičit jógu, qigong. Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.