Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pět opěrných bodů dobré politiky: Které dva většinou dneska politikům a voličům chybí?

15. 05. 2017 7:17:17
Prvním opěrným bodem je vlastní rozhled a neustálé studium situace i různých pohledů(ekonomických, sociologických, ekologických). Druhým opěrným bodem je komunikace s jinými politiky, třetím bodem je komunikace s voliči. Co chybí?

V mnoha případech politikům, ale i některým voličům chybí

1) kontakt s Vyšším Já - intuicí - nejhlubším svědomím - Duchem. Ve starém jazyce to Masaryk nazývá Bohem. Přestože jsme se jako civilizace od formálních náboženství odklonili, tato složka psychiky a světa zároveň nikam nezmizela. Můžeme ji ignorovat a dělat rozhodnutí pouze myslí, ale vidíme, kam to spěje: Osamocená mysl (popřípadě v kontaktu s utrženým egem) bez kontaktu s Duchem nemůže dospívat k nejlepším řešením. Tím více, jak se člověk koncentruje pouze na mysl, se pohledy na věci diferencují a rozmělňují a není snadné v čím dál více rozbitých politických diskusích najít řešení. Souvisí s tím i potřeba zakládat nové a nové politické strany, což není zdaleka jen nemoc Čechů, tento trend lze pozorovat i v západních zemích. Systematické myšlenkové postupy umožňují pouze standardní předpovídatelná řešení. Emoce umožňují unáhlená řešení. Politikaření umožňuje "vyčůraná" řešení. Pouze pokud se spojí mysl se zdravým pudem sebezáchovy a hlavně s Duchem, lze i v komplikovaných dobách komplexněji "vládnout".

2) Druhým předpokladem pro "dobré vládnutí" je láska. Ať se jedná o rodiče, učitele, lékaře, sbormistra nebo politika. Pokud se z jakékoliv role ve společnosti vytratí láska a vnitřní radost, život přestává mít smysl, přestává se dostávat základní životodárné síly a věci mají spíše tendenci spět ke zmaru. I o tom něco věděl Masaryk, byť v rámci selektivního poslouchání a čtení si dokážu představit, že to dnešní politici a řada lidí vytěsní. Není snadné si v mentální práci politika udržet kontakt se srdcem a cítit lásku jak vůči občanům, spolustraníkům, tak ale i k politikům z jiných politických stran. Přesto pokud toto chybí, podle vzoru "ryby smrdí od hlavy" se tento nedostatek přenáší i na občany. Ti naopak ale zvolili takové politiky, kteří odpovídají jejich charakteru: to jest tam to začíná a tam je třeba začít něco měnit - ne u politiků.

S pokorou, ale i láskou je spojené i moudrá modlitba"Pane Bože, dej, ať mám sílu změnit věci, které změnit mohu a mám, pokoru, abych se smířil s tím, co změnit nemohu a moudrost, abych odlišil jedno od druhého." Tato modlitba platí i na tak složité problémy, jako je migrace, kácení deštných pralesů apod. A dokonce lze její platnost ještě rozšířit: Pokud lidé "bojují" proti jakémukoliv reálnému problému nebo hrozbě, svojí energií strachu a boje tento problém posilují a přivolávají, byť je to to poslední, co by si ti lidé přáli. Pokud systematicky s pokorou a láskou pracují v rámci nějakého problému (na kterém skutečně mají pracovat) a zároveň nechávají zcela na Vesmíru, jak to dopadne, je situace jiná. Stejně úplně všechno opečovat nejde: O víkendu mladý expert zachránil svět před vážným hackerským útokem. V pondělí ale nemůže vyloučit útok lepší formou tohoto viru, který už nemusí umět odstranit. Žádná doba není jistá (byť ta naše je možná nejjistější, kdy co byla) a lekcím, které by měly přijít, se nebudeme moci vyhnout. To neznamená pasivitu, ale udržovat si rovnováhu mezi myšlenkovou prací v práci - společnosti - a mezi láskou, kterou dáváme sami sobě, svým blízkým i celému svému okolí. S tím souvisí i pocit radosti a vděčnosti za to všechno krásné, co v Evropě můžeme žít teď a tady. Pokud to jednoho dne zmizí (z důvodů, které stejně nebudeme moci ovlivnit) a my jsme si to neužili (místo toho řešili věci, které vyřešit nemůžeme), budeme cítit jenom zmar (a to i s působností na další generace). Pokud si budeme jen užívat a nebudeme vůbec politicky žít (tj. např. nebudeme se orientovat v základním společenském dění, nepůjdeme k volbám, neprojevíme aktivně svůj názor v krizových momentech apod.), může nás postihnout pocit viny. Pouze nalezením rovnováhy můžeme být skutečně šťastní v rovnováze sami se sebou. Pro každého je ale tato rovnováha o něco málo jinde (a s aktuální politickou situací se mění) a nikdo nemáme právo posuzovat druhého, zda v rovnováze je nebo ne.

V praktickém životě mají běžní občané méně kompetencí k tomu věci měnit a tím více mají čas a "za úkol" žít vlastní životy vytvářet to základní pole mezi námi:Pole lásky (jak to jen jde) a to svým základním naladěním (orientací na lásku), uměním mít pod kontrolou myšlení (to jest aby myšlení bylo dobrým nástrojem a nebylo neukázněný pán: dalo se vypnout - resp. ten vnitřní hluk myšlenek, které nás bez ohledu na to jestli chceme nebo ne "napadají") a ochotou posilovat vyzařování lásky do svého prostoru. Chovat se k lidem laskavě, umět pomoci a mít čas a lásku pro své blízké. Jen tak se mohou ze zdravého pole vygenerovat politici, jaké bychom si přáli. A tím méně problémů budeme muset na světě řešit - řešení si budeme hledat sami mezi sebou a nebudou muset být tolik moc opečována systémem.

Alena Kulhavá

Autor: Alena Kulhavá | pondělí 15.5.2017 7:17 | karma článku: 15.72 | přečteno: 329x

Další články blogera

Alena Kulhavá

Máme moc politických stran. Které bych ráda, kdyby byly zachované a které bych ráda, aby

zmizely v propadlišti dějin? Jak to funguje ve vyspělé demokracii? Zamysleme se nad tím právě před volbami.

15.10.2017 v 9:35 | Karma článku: 23.87 | Přečteno: 1796 |

Alena Kulhavá

Čísla do voleb nedostávají politické strany náhodným vylosováním, ale

speciálním systémem, který se těžko na internetu dohledává. Dohledala jsem ho jinde a dělím se v tomto článku s vámi o něj. Tato čísla jsou pro volby důležitější, než byste si mohli myslet.

14.10.2017 v 20:50 | Karma článku: 14.42 | Přečteno: 1069 |

Alena Kulhavá

Jak je možné, že Tomio Okamura v jednom zásadním pořadu mohl říci několik zásadních lží?

Neuvěřitelné se stává skutkem. V pořadu v České televizi redaktor vyhodnotil vyslovené lži jako názory leadera politické strany a neokomentoval to. O čem to vypovídá? K jakým lžím došlo?

13.10.2017 v 20:21 | Karma článku: 24.27 | Přečteno: 1526 |

Alena Kulhavá

Proč je pod Jurečkou krásné i těžké pracovat? Výpověď jeho podřízené

Jakou velkou výzvu dává Bělobrádek lidem? Jak to bylo s EET? Jak pracují politici? Proč jsem odmítla pracovat v Evropském parlamentu?

12.10.2017 v 23:05 | Karma článku: 16.55 | Přečteno: 1283 |

Další články z rubriky Společnost

Petr Řeha

Jak zabít civilizaci

Džihád jde po krku celé naší civilizaci. Nenajdeme-li k její obraně vůli, zabíjíme ji. Tentokrát možná navždy. A jestli už je nám souzeno odejít z dějin jako tolik civilizací dřívějších, ať to alespoň není poslušně a bez škubání.

17.10.2017 v 10:10 | Karma článku: 11.16 | Přečteno: 203 | Diskuse

Vladimír Havránek

U nás za 1486 korun, v Polsku stejný nákup za 940, běžte s úsměvem volit!

IDNES uskutečnila kontrolní nákupy v pěti zemích. Naše země vyšla jako nejdražší. A to i ve srovnání s Německem či Rakouskem. V těchto státech byl nákup o cca 280 korun levnější. Ochutnali jste někdy šmakuládu z Hame?

17.10.2017 v 8:49 | Karma článku: 27.64 | Přečteno: 702 | Diskuse

Dominik Hrubý

Piráti, zůstaňte na střídačce!

Pirátská strana čeří vody českého stranického systému už dlouho. A podle průzkumů má slušnou šanci získat za dva týdny mandáty v Poslanecké sněmovně.

17.10.2017 v 8:25 | Karma článku: 13.94 | Přečteno: 696 | Diskuse

Karel Trčálek

Volit srdcem? Paní Šichtařová je příliš velká optimistka

Autorka článku „Přiznání“ přiznává, že je spoutána zakyslými bonzáky, nepřejícími sousedy a závistivými bývalými spolužáky. Toho se chce zbavit v těchto volbách, a proto bude volit srdcem. Podaří se jí to? Pochybuji...

17.10.2017 v 8:22 | Karma článku: 8.32 | Přečteno: 236 | Diskuse

Karel Januška

Válka v justiční mafii II

Soud odsoudil jiného soudce, protože policie předložila soudu dokument, ve kterém obviněný soudce jednal v rozporu se zákonem (přijal úplatek). Rozsudek nad obviněným soudcem nenabyl právní moci. Obviněný soudce se odvolal.

17.10.2017 v 8:22 | Karma článku: 7.07 | Přečteno: 160 | Diskuse
Počet článků 103 Celková karma 18.75 Průměrná čtenost 943

Učím biologii, chemii, zeměpis, tvořivé činnosti, výchovu ke zdraví, hudební výchovu a vedu sboreček. Zároveň jsem poradcem ve zdravém životním stylu. Pomáhám lidem s redukcí váhy, chronickými onemocněními. Řešíme stravu, pohyb, relaxaci, psychosomatiku atd. Pořádám přednášky pro veřejnost a pracuji i v kontextu ekologie a udržitelného rozvoje. Zpívám, maluji, miluji hudbu, přírodu, medituji, začala jsem cvičit jógu, qigong. Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.