Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč někteří lidé nechápou řídit stát jako firmu jako cestu do pekel?

9. 05. 2017 7:20:31
Přestože mě se podařilo vysvětlit lidem nutnost oddělit politickou a ekonomickou moc, kamarádi mi hlásí, že se jim to v okolí nedaří a vyplývá napovrch proč. Problém je hlubší a vyplývá s tím, co považujeme za nejvyšší hodnoty.

30% občanů vítá, že stát je řízen jako firma. Podobně je tomu v Americe, kde je Donald Trump (kromě toho, že může skutečně přinést čerstvý vítr) adorován jako ten, který je velkým podnikatelem a tudíž vytáhne zemi z ekonomických problémů.

V čem spočívá problém?

Pokud je země řízená jako firma, tak firma má jednoho šéfa, kterému podléhají podřízení. Přesně tak si představuje řízení státu Donald Trump i Andrej Babiš. Vlastně nás ani nemusí překvapovat nahrávky, kde všechny ostatní politiky nazývá kretény, neschopnými debily, píčami a krávami. To je vnímání šéfa, kterému ostatní politici vlastně překáží, on sebe sama vnímá jako jediného možného správce státu (i když v reálu musí s politiky nějak přece jen jednat).

Problém je v tom, že stát není firma. Stát nemá poslání za každou cenu vydělat nejvíce peněz. Stát je instituce, kde se chytří zvolení lidé domlouvají na tom, co je pro občany po všech stránkách nejlepší. Je nutný dialog a proto i když nejsem voličem ČSSD, přeji jim, aby se vyčistili od korupce tak, aby byli volitelní, neboť jsou jako poradní hlas v parlamentu i ve vládě potřeba. Podobně jen na tom ODS. Problém mají ČSSD i s tím, že do vyšších postů nechtějí pustit nové lidi. Na druhou stranu se mínění strany štěpí, mělní a tak jako u jiných politických stran na západě, všude vládne větší a větší individualita a chaos. Podobně jsou na tom i některé jiné politické strany, ale přesto zde existují rozdíly a je třeba to studovat. Není někdo nejchytřejší, je třeba zastoupení více politických stran v parlamentu a ve vládě. Indiáni měli také různé názory a tam šli dokonce do ještě většího extrému (mohli si to vzhledem k charakteru jejich kultury a povaze dovolit): Dokud se nedomluvili všichni, nepovažovali to za dohodu. Jde o to, aby se nakonec všichni cítili spokojení (ve větší společnosti v rámci možností, tam už to zcela opečovat nejde).Pokud je ale politická strana vlastně politickým hnutím jednoho muže (Andrej Babiš), k přirozenému vývoji tam nemůže dojít a takové uskupení by nemuselo být voliči vůbec řazeno mezi politické strany.

Pokud půjdeme po nejelementárnějších věcech, tak zdravotnictví rozhodně nebude nikdy vydělávat. Znamená to, že má v rámci zisku firmy státu fungovat jen privátní drahé zdravotnictví a žádný sociální systém? Tady hned cítíme, že by nám to vadilo. Ale Andrej Babiš postupně skupuje zdravotní zařízení a chystá se na velké privatizace. A co školství? Máte na platit 40 000 - 50 000 Kč ročně na středoškolské vzdělání všech svých dětí? (dneska i soukromé školy dostávají dotace). Proč by platila nějaká účetní pravidla, když nekalé zisky by mohly být větší? Začátek toho vidíme již u Babiše. Jen pouhý začátek.

Přesto 30% lidí mluví tímto způsobem:

- "Babiš je schopný podnikatel, který umí vydělat milióny, které určitě dá do státní pokladny a ne pro sebe, je to náš zachránce."

- "Vždyť všichni podvádí a kradou a manipulují s médii."

- "Sobotka je jen floutek, který nikdy nepracovat, je mimo realitu, po škole šel hned dělat politiku."

- "Zeman je dobrej borec, jak to tomu Sobotkovi natřel před kamerama, to byla dobrá show."

Problémem není jen hloupost či nevzdělanost (viz mé dva předchozí články), ale i náboženství konzumu. Pokud se hdp a plný žaludek stane jedinou hodnotou v životě člověka, není svobodný, je závislý na požitku či přežitku. Je samozřejmé, že stát se má starat o prosperitu, ale pokud je prosperita jedinou hodnotou a lidé nejsou ochotni vnímat, že ve většině případů mají dostatečně zabezpečený život a těm, kteří nemají (např. nemají práci) je třeba osobně i systémově pomoci bez nutnosti do nekonečna navyšovat hdp, pak jsme v pasti. Polarizace společnosti, monopoly (které Babiš také vytváří) a postupná absence druhého pilíře společnosti - tj. alespoň do určité míry nezávislé skupině politiků RŮZNÝCH politických stran nás může dovést až do pozice Ruska. V 1989 jsme odzvonili komunismu a teď se dobrovolně řítíme k diktatuře jednoho člověka. Samozřejmě napřed je past vyskládaná medovými koláčky: Sliby a určitým fungováním pro občany. Ale již teď se ukazují vyděračské praktiky i lhaní o médiích podnikatele Babiše. Jaký to asi bude vládce za 10 let? Koho po sobě, až už demokracii zruší (neboť bude mít celý business stejně pod palcem) do čela státu postaví?

Velcí podnikatelé typu Babiš nebo Bakala nemají prostě v politice co dělat. I kdyby měli ruce čisté, jako že nemají. Právě je musí korigovat politici různých politických stran, aby se to někam neutrhlo. Bohužel chybu v tom udělal právě Bohuslav Sobotka, který akcentoval vůli lidu a Andreje Babiše do vlády přizval. Jiní politici dokonce očekávali, že si Babiš - osvětlen na ministerstvu - nedovolí zákulisní politiky, které by si býval dovolil jako oponent vlády. Jiní dokonce doufali, že si Babiš na ministerstvu vyláme zuby a už ho lidé v příštím období volit nebudou - nebudou opakovat svůj úlet a svoji mánii "volit toho, kdo politiku hlásí, že vyčistí", ale přinese ještě větší bahno.Sobotka sám dnes přiznává, že to byla chyba. Neměl Babiše do vlády zvát a už vůbec ne na ministerstvo financí. Pokud to u Babiše někteří lidé nechápou a nechají se při podzimních parlamentních volbách "opít Zemano-Babišo rohlíkem", budeme muset pravděpodobně zažít lekce, které opět po letech společnost v této otázce na pár desítek let zase probudí? V roce 1948 lidé nadšeně vítali spásu komunismu, dneska vítají spásu oligarchismu nebo dokonce totalitní diktatury.

V roce 2011 mluvil prezident Zeman velmi kriticky k minulosti Andreje Babiše a veřejně do médií zdůraznil, že tento muž nemá v politice co dělat

a) střet zájmů

b) jeho minulost.

V současné době, kdy jeden druhého podporuje v tom, aby byl voliči zvolen, jde veškerá morálka a principy politiky do koše.

Máme právo opustit kulturu (to jsme již udělali) a civilizaci (k tomu máme nakročeno) a vrátit se do úrovně zvířecí (čemuž odpovídají citáty občanů výše zmíněné), které ctí jen právo silnějšího. Tak primitivní nejsou ve svém celku ani přírodní národy (které ještě někde mají kulturu vyspělejší, než my). Dokonce ani zvířata nejsou tak podlá, kam se v současné době vydáváme. Máme právo na všechno, vše je přirozený vývoj života. Vše jsou životní lekce.Je možné, že demokracie, kde spodní třetina obyvatel se prostě téměř v animálním prostoru téměř vždy pohybuje (i proto skončila demokracie v Řecku kdysi dávno), se dostává do v novověku nové situace Do situace, kde ani učitelé ani nemají šanci u těchto lidí posunout dál potřebu "plného žaludku a maximálního konzumu věcí za každou cenu" v situaci, kdy klasická náboženství (která každý týden na mši vyučovala mravnost) jsou na ústupu. Nacházíme se v období "pádu Říma" s tím rozdílem, že nemáme žádné duchovní a mravní opory v náboženství. Je skutečně možné, že nás čeká období odpovědnosti každého z nás a možnost se i bez oficiálních náboženství pozvednout v hlubším poznání Bytí a tím do toho přirozeně alespoň trochu zavzít i těch 30% - jak o tom mluví Dalajláma, indiánští šamani i evropští vizionáři a psychologové. Je otázkou, jak se to bude dít i v jiných, k čím dál většímu konzumu se ubírajících zemích: kromě Evropy v USA, Číně, ale bohužel i v Japonsku atd..Jak mezi sebou bude hledat rovnováhu přirozená potřeba přežít (a tím i ekonomicky přežít v rámci globalizovaného světa) a smysl života člověka, nikdo z nás nevíme. A proto přestože se snažím popisovat kulturní a společenské chování s určitými hlubokými zásadami, rozhodně nikomu nechci určovat, co má dělat.

Nahrávky Babiše neukazují jen na jeho sprostotu a jasný záměr ovlivňovat média (alespoň trochu ve svůj prospěch), ale také nás útržkovitě upamatovávají na přítomnost provázanosti ekonomické a politické moci i v rámci jiných politických stran, zejména ČSSD a ODS. Je to velké zrcadlo i pro ně. Nebude to lehké u voleb a každá strana, která se honosí tématem "vyčistíme politiku od korupce" místo jasnými programovými idejemi a metodikami v rámci členské základny, je podezřelá (viz Věci veřejné). Přesto se volbě nevyhneme (nebo bychom neměli vyhnout).Je odváděním pozornosti řešit, proč Sobotka odvolal Babiše až teď, kdo na koho a proč co nastražil (na Babiše, na Zemana) a kdo s kým má v plánu vládnout.To je minulost a budoucnost a pravdu se stejně nedozvíme. Nás by mělo zajímat, bez ohledu na Bohuslava Sobotku a veškeré politické rošády politických stran před volbami, koho chceme skutečně podle jeho programu a charakteru a případně dlouhodobého působení v posledním volebním období (pokud budeme volit stranu ze současné vlády) volit. Jak v parlamentních, tak prezidentských volbách.Jinak budeme jen loutky ve hře médií.

Pokud bychom se jen trochu upřímně podívali do svých srdcí ke své mravnosti (resp. ke svému duchu), uslyšeli bychom tam jasný hlas, že politik lhát a krást nemá, nemůže být ani zároveň velkým podnikatelem ve střetu zájmů. Je právě naopak oporou lásky, práva a spravedlnosti (jak to jen jednotlivé politické strany v praxi vnímají). Pokud jsme politikům ochotni trpět čím dál větší zhůvěřilosti a zároveň nevěříme nikomu, nasedli jsme na cestu do pekel (neboť ne všichni jedou v kauzách a zároveň je třeba věci jen základním způsobem sledovat). Ještě v minulé vládě, kdy premiér Nečas se nechal zlákat kočičkou Nagyovou, jsme volali na poplach a po Nečasovi není ani vidu, ani slechu a ODS to v dalších parlamentních volbách výrazně poškodilo - i teď řeší to, jak být pro voliče věrohodní. Stejně tak Věci veřejné atd. jsou minulostí.Přesto prezident Zeman se svojí Šloufovskou a Mynářovskou minulostí (i řada kauz) v politice přebýváa existuje nebezpečí, že politické hnut ANO se nestane minulostí a dokonce, že Andrej Babiš nezmizí z politiky.Jsme o velký schod blíže k rozkladu stádu západní-středoevropské civilizace, která stojí na demokracii. Je možné, že je to nevyhnutelné a proto nechávám Cestu otevřenou - beze strachu a lpění. Přesto ale určité uvědomění si toho, co se v současné době děje, stejně tak základních principů společnosti považuji z hlediska vědomí za užitečné.

Připojuji krátké čtení Radovana Lukavského z Masarykových moudrostí:

https://www.youtube.com/watch?v=EmMQ1IVCNO8

Alena Kulhavá

Autor: Alena Kulhavá | úterý 9.5.2017 7:20 | karma článku: 23.66 | přečteno: 577x

Další články blogera

Alena Kulhavá

Máme moc politických stran. Které bych ráda, kdyby byly zachované a které bych ráda, aby

zmizely v propadlišti dějin? Jak to funguje ve vyspělé demokracii? Zamysleme se nad tím právě před volbami.

15.10.2017 v 9:35 | Karma článku: 23.87 | Přečteno: 1796 |

Alena Kulhavá

Čísla do voleb nedostávají politické strany náhodným vylosováním, ale

speciálním systémem, který se těžko na internetu dohledává. Dohledala jsem ho jinde a dělím se v tomto článku s vámi o něj. Tato čísla jsou pro volby důležitější, než byste si mohli myslet.

14.10.2017 v 20:50 | Karma článku: 14.42 | Přečteno: 1069 |

Alena Kulhavá

Jak je možné, že Tomio Okamura v jednom zásadním pořadu mohl říci několik zásadních lží?

Neuvěřitelné se stává skutkem. V pořadu v České televizi redaktor vyhodnotil vyslovené lži jako názory leadera politické strany a neokomentoval to. O čem to vypovídá? K jakým lžím došlo?

13.10.2017 v 20:21 | Karma článku: 24.27 | Přečteno: 1526 |

Alena Kulhavá

Proč je pod Jurečkou krásné i těžké pracovat? Výpověď jeho podřízené

Jakou velkou výzvu dává Bělobrádek lidem? Jak to bylo s EET? Jak pracují politici? Proč jsem odmítla pracovat v Evropském parlamentu?

12.10.2017 v 23:05 | Karma článku: 16.55 | Přečteno: 1283 |

Další články z rubriky Společnost

Petr Řeha

Jak zabít civilizaci

Džihád jde po krku celé naší civilizaci. Nenajdeme-li k její obraně vůli, zabíjíme ji. Tentokrát možná navždy. A jestli už je nám souzeno odejít z dějin jako tolik civilizací dřívějších, ať to alespoň není poslušně a bez škubání.

17.10.2017 v 10:10 | Karma článku: 12.06 | Přečteno: 203 | Diskuse

Vladimír Havránek

U nás za 1486 korun, v Polsku stejný nákup za 940, běžte s úsměvem volit!

IDNES uskutečnila kontrolní nákupy v pěti zemích. Naše země vyšla jako nejdražší. A to i ve srovnání s Německem či Rakouskem. V těchto státech byl nákup o cca 280 korun levnější. Ochutnali jste někdy šmakuládu z Hame?

17.10.2017 v 8:49 | Karma článku: 27.85 | Přečteno: 702 | Diskuse

Dominik Hrubý

Piráti, zůstaňte na střídačce!

Pirátská strana čeří vody českého stranického systému už dlouho. A podle průzkumů má slušnou šanci získat za dva týdny mandáty v Poslanecké sněmovně.

17.10.2017 v 8:25 | Karma článku: 13.94 | Přečteno: 696 | Diskuse

Karel Trčálek

Volit srdcem? Paní Šichtařová je příliš velká optimistka

Autorka článku „Přiznání“ přiznává, že je spoutána zakyslými bonzáky, nepřejícími sousedy a závistivými bývalými spolužáky. Toho se chce zbavit v těchto volbách, a proto bude volit srdcem. Podaří se jí to? Pochybuji...

17.10.2017 v 8:22 | Karma článku: 8.32 | Přečteno: 236 | Diskuse

Karel Januška

Válka v justiční mafii II

Soud odsoudil jiného soudce, protože policie předložila soudu dokument, ve kterém obviněný soudce jednal v rozporu se zákonem (přijal úplatek). Rozsudek nad obviněným soudcem nenabyl právní moci. Obviněný soudce se odvolal.

17.10.2017 v 8:22 | Karma článku: 7.07 | Přečteno: 160 | Diskuse
Počet článků 103 Celková karma 18.75 Průměrná čtenost 943

Učím biologii, chemii, zeměpis, tvořivé činnosti, výchovu ke zdraví, hudební výchovu a vedu sboreček. Zároveň jsem poradcem ve zdravém životním stylu. Pomáhám lidem s redukcí váhy, chronickými onemocněními. Řešíme stravu, pohyb, relaxaci, psychosomatiku atd. Pořádám přednášky pro veřejnost a pracuji i v kontextu ekologie a udržitelného rozvoje. Zpívám, maluji, miluji hudbu, přírodu, medituji, začala jsem cvičit jógu, qigong. Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.