Proč se dlouhodobě střílí naprosto nedostatečné množství divočáků, když se tak přemnožují?

Problém je dlouhodobý. Ministr Jurečka udělal zásadní krok, když dovolil zákonem z roku 2016 střílet přes celý rok. Jsou dovolené i zakázané způsoby.Ale pořád je to málo a jádro pudla je jinde.Zásadní informace z ministerstva zem.

Pokud se vám zdá, že louky i lesy jsou čím dál více rozryté, tak se vám to nezdá, je to pravda. Divočáků každý rok výrazně přibývá. Pokud se vám zdá, že v posledních letech nepotkáváte výjimečně jedno prase, ale spíše stáda, tak se vám to také nezdá, mají mladé dvakrát do roka, takže skoro pořád. Pokud se vám zdá, že nechápete, proč s tím Česká republika - myslivci a ministerstvo zemědělství nic nedělá, se vám to také nezdá. Po mém podrobnějším dotazu a osobní zkušenosti mi byl ale úředník z ministerstva ochoten sám zavolat a situaci mi vysvětlit: 

Problém tkví v tom, že lidé chtějí masíčko a mít bohatství a tak by nechtěli na své území pustit nějaké cizí myslivce jim tam střílet divočáky. Nechtějí přijít o trofeje. To, že divočáci ničí úrodu a jsou již i lidem ne zcela bezpeční, majitele lesních pozemků nezajímá. 

Kdybych to měla říci jednoduše, tak na prvním místě je vlastnictví a na druhém místě zdravý rozum a společenské řešení. A na tom se to stále točí. Navíc myslivce baví lovit více vysokou nebo bažanty, divoká prasata - to je moc náročné. 

Ministerstvo zemědělství udělalo alespoň nějaké pobídky pro myslivce, ale jak je vidět, nějaké zásadní výsledky to nemá. Naštěstí ale nelenilo a na situaci zareagovalo: Odborníci z ministerstva zemědělství ve spolupráce s dalšími sepsalo nový zákon o myslivosti, který by měl tento problém řešit zásadně. Pak by šlo uvažovat i o nějaké profesionálnější "armádě" na divočáky. Jen pro zajímavost: V Jižním Tyrolsku hned jak vidí jedno prase, jdou po něm, protože vědí, že jak by se prasata rozmnožila více, zničila by jim úrodu a to si nemohou dovolit. Jablíčka i víno by jim určitě moc chutnaly. Úplně jim stačí občas kroupy. Nemám ráda zabíjení zvířátek, ale když se něco vymkne z rovnováhy...

Tento zákon se nestihl projednat v poslanecké sněmovně. Leží tam a bude ležet a čekat až na novou vládu, která se k němu vrátí. Zásadní práce je hotova, podívají se na to. případně lehce opřipomínkují a zákon snad v co nejlepší podobě bude schválen. Podívejme se tedy na situaci za 2 roky. Je třeba se zákonem neotálet, protože když budeme počítat: Máme v Čechách cca 0,5 -1 milión prasat (měli bychom mít jen 8000 maximálně). Kdyby z toho desetina byly plodné samice, tak ročně 50 000 samic má mladé a to 10 - 20 do roka. Každým rokem tedy přibude tolik mladých, že se mi to ani nechce dopočítat...tolik rozhodně myslivci nestřílí...Pokud necháme tento problém příliš dlouho spát, můžeme se dopracovat do stavu (pokud nenecháme pracovat prasečí mor - což nemůžeme vzhledem k tomu, že je nakažlivý i pro domácí prasata), kdy bude třeba, aby každý z nás povstal ve zbrani a šel do lesa či na pole bránit naši vlast...:) 

Doplňující informace k tomu: 

http://kulhava.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=616808

http://kulhava.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=616513

http://kulhava.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=615418

Alena Kulhavá

Autor: Alena Kulhavá | pátek 1.9.2017 22:05 | karma článku: 31,71 | přečteno: 2189x