Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přečetla jsem Bělobrádkovu knihu "Na život" - jak ji hodnotím?

25. 08. 2017 7:02:35
Kniha mě zaujala svojí jasnou strukturou, autentičností i snahou po maximální objektivitě. Její přečtení stojí za to i když budete volit někoho úplně jiného, protože je "životná", má důležité obecné přesahy a inspirace do života.

Pokud mám volit nějakou politickou stranu, tak ne podle knihy jejího předsedy. Ta může být pouze dílčím doplňkem. Tak to platí o knize Andreje Babiše a Pavla Bělobrádka. Obě knihy mi ale v dobrém i problematickém zapadly do mého vidění těchto stran a tak jsem ráda, že nemusím mít v hlavě dilema, jaké uspořádání politické scény bych si v budoucnu představovala a co pro to mám udělat konkrétně já.

Pokud vás zajímají moje úvahy o tom, koho a proč budu volit, tak jsou zaznamenány v těchto článcích:

http://kulhava.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=613044

http://kulhava.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=616225

To, proč zde píši o knize Pavla Bělobrádka není z důvodu lobování za KDU, ale z důvodu lobování za samotný život. Můj stručný výtah a komentář nemá nahradit knihu samotnou, má naopak vás motivovat, abyste si knihu stáhli a přečetli. www.kdu.cz Případně kdybyste chtěli s Pavlem Bělobrádkem podiskutovat nebo mít knihu v papírové podobě, rozdává ji a bude i dále rozdávat na ulicích jednotlivých obcí.

Když bych měla v pár větách vysvětlit, čím mě kniha zaujala, tak to bylo:

- Život Pavla Bělobrádka, která by opřen o pospolitost rodiny, která skýtá nejen radosti, ale i povinnosti, které člověka vytvarují tak, že v lásce a vlastní osobnosti potom kráčí čestně a svobodně a zároveň odpovědně životem. Není náhoda, že křesťansko - demokratická strana je zároveň lidová (tj. nejen pro křesťany) a zároveň ve středu:Dává důraz na osobní odpovědnost a svobodu tam, kde je pro člověka důležité (v rámci života, práce, rodiny) a určitá pravidla a péči, kde by divoký kapitalismus vedl k devastaci společenství i lidského ducha (školství, zdravotnictví, kultura a některé části podnikání apod.)

Touto životností může být dobrým příkladem dospělým i dětem, kteří neměli to štěstí a nezažili úplnou rodinu nebo širší rodina nedrží pohromadě. Kniha dává i zkušenosti a inspirace lidem, kteří uvízli ve virtuálním světě, jak moderní trend (kterému se zcela nevyhneme) zkombinovat se skutečným životem, kde jsou zkušenosti v hmotě a vztazích nenahraditelné.

- Kniha dává inspirace vlastním příkladem, jak vlastní statečností překonat obtíže v životě (šikana, zdravotní obtíže, společenské tlaky) a zároveň je milý otevřením se v situacích, kdy to ani pro Pavla Bělobrádka nebylo jednoduché.

- Pochopitelné z knihy také je to, že KDU-ČSL dnes není strana primárně věřících lidí (i když k ní přirozeně tíhnou), ale strana otevřená. V současné době se navíc stírá ostrá hranice mezi věřícími a nevěřícími: Řada lidí nechodí pravidelně do kostela, ale věří v něco a Ježíše, Budhy apod. si vnitřně váží. Ale ve straně a i mezi voliči jsou i vyložení ateisté. Dají se ale většinou charakterizovat jako "lidé myslící" a "lidé dobré vůle".

- V knize Pavel Bělobrádek vysvětluje i některé věci a politické procesy, které média uchopila povrchně a podstata leží ještě někde trochu jinde. Co ho šlechtí je to, že tak činí s ohledem na všechny strany, popisným způsobem a spíše jako "nutnou etapu vývoje" s tím, že z toho vyplývají jasné výzvy do budoucna.

- V knize není zapsán přímo volební program KDU, ale jsou představeny základní priority strany a plány do dalšího volebního období, takže i bez čtení programu si člověk může udělat jasný přehled, kterým směrem KDU půjde a může se dočíst i konkrétnější obsah ale jen některých inovací. Více bude v programu a na osobních setkáních.

- Koncové kapitoly knihy jsou podle mě špatně napsané: Obsah je dobrý, ale měl být zhuštěný do jedné kapitoly. Opakuje se a je špatně strukturovaný. Divím se, že mu to někdo nezkritizoval, mě to praštilo do očí, ale nedá se nic dělat. Hodnotu knihy to nesnižuje, jen upozorňuji na to, že můžete ke konci něco přeskočit a dočíst až úplný konec.

- Neméně podstatnou hodnotou knihy je to, jakým způsobem Pavel Bělobrádek mluví o jiných lidech: S láskou a úctou ke své rodině, s velkou láskou, úctou a humorem o své manželce, s úctou a vděčností k lidem, kteří ho v KDU něco naučili a s úctou a pochopením i pro své politické soky. I na lidech, se kterými nemá bytostně nic společného dokáže najít nějaké pozitivum, vnímá svoji roli ne-soudce a zároveň se jasně, ale kultivovaně vyjadřuje, proč ho určité cesty vedly pryč od různých lidí a kde naopak je nutné i přes všechny těžkosti hledat domluvu.

- Konsensu - nutnost se domluvit je věnována i kapitola politiky KDU. Je zde jasně a naprosto srozumitelně vysvětleno, že KDU není beztvará politická strana a také to, že politický střed (viz moje vysvětlení výše) má jasnou definici a není jen pasivním kompromisem mezi pravicí a levicí.

- Čtení Bělobrádkovy knihy mi dobře navázalo na čtení knihy Rogera Scrutona, proto přidávám fotografii obou knih. (Výtah z knihy Rogera Scrutona jsem se pokusila udělat i ve svých článcích).Obsah knihy Rogera Scrutona přímo nekoresponduje s osobností Pavla Bělobrádka, ale určité spojovací body byste tam našli a ty jsou právě dobře vyjádřené v názvu knihy

" NA ŽIVOT!"

Přeji vám tedy buď jen drobnou inspiraci těmito řádky a nebo ještě lépe inspiraci k tomu, abyste si knihu přečetli.

Alena Kulhavá

Autor: Alena Kulhavá | pátek 25.8.2017 7:02 | karma článku: 17.70 | přečteno: 725x

Další články blogera

Alena Kulhavá

Prázdninovým vyprávěním vás chci inspirovat k podzimnímu setkání s Matkou Přírodou

Na začátku července jsem se rozplývala nad tím, jak je krásné chodit krajinou sám a co všechno člověk zažije.Článek měl i dramatičtější část.Svými dalšími krásnými zkušenostmi z prázdnin bych vás chtěla pozvat do podzimní krajiny.

21.9.2017 v 16:31 | Karma článku: 11.12 | Přečteno: 196 | Diskuse

Alena Kulhavá

Někteří Italové nás varují: Nejen Babiš je jak Berlusconi, nedělejte stejnou chybu!

Co udělal Berlusconi tak zásadního, že Itálie vyjma Jižního Tyrolska atd. je v problematické situaci, nemá v současné době při stávajícím přístupu řady lidí tak dobrou budoucnost a hrozí jí podobná situace, jako Řecku?

20.9.2017 v 22:05 | Karma článku: 28.18 | Přečteno: 1190 |

Alena Kulhavá

Výzva Pavla Kohouta: Pokud se děti nerozhodnou studovat matematiku a technické obory, čeká

nás možná osud otroků. Osud otroků nás také může čekat, když neomezíme náš celkový solidární sociální systém. Takto to formuloval ve své výzvě na dvtv. Jak se na tento problém dívám já jako učitelka a společensky aktivní člověk?

10.9.2017 v 19:02 | Karma článku: 23.37 | Přečteno: 1481 |

Alena Kulhavá

Proč jsou kytaristé tak erotičtí? Skrytá reklama pro mladé kluky, aby začali také hrát

Kytarový festival v Praze byl moc hezký. Užívala jsem si nejen hudebníky, ale zkusila si zahrát i na kytaru za 150 000 Kč. Sledovala jsem i lidi. Co zajímavého jsem zjistila?

10.9.2017 v 0:35 | Karma článku: 14.16 | Přečteno: 632 |

Další články z rubriky Společnost

Vojtěch Vopařil

K různým událostem tohoto týdne

První můj článek po delší letní pauze reaguje na události tohoto týdne. Témata: Rodina a její chápání, Zdanění robotů, Včelka Mája prý kazí děti, Přestal jsem chtít zrušit stravenky a Neopravené opravené neopravitelné raritní auto

24.9.2017 v 15:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Karel Ábelovský

Král a šašek, nebo šašek a král

... možná jen králův šašek; jak chcete, neb je to celkem jedno - a přesně tak mi připadá F.R.Čech, který mluví o tom, že chce Zemana za krále, a že Zeman je absolutně zdráv! No, podobné prohlášení zakládá značnou pochybnost

24.9.2017 v 14:15 | Karma článku: 13.88 | Přečteno: 256 | Diskuse

Josef Nožička

Česká miss, turecká miss a saúdskoarabská miss

Soutěže ženské krásy mají v mnoha zemích světa jak řadu obdivovatelů, tak i odpůrců. V některých zemích však při těchto soutěžích nemusí být krása to rozhodující, co rozhoduje o vítězství.

24.9.2017 v 11:10 | Karma článku: 14.52 | Přečteno: 499 | Diskuse

Josef Prouza

Když u nás ženy takové...

...tu naše drahá vlast, vlast naše zachráněna!“ zapěl jsem si s Oskarem Nedbalem při poslechu rozhovoru s mladou českou studentkou, co se proboxovala až na americkou Stanfordskou univerzitu. Pak mi dobrá nálada umrzla.

24.9.2017 v 10:04 | Karma článku: 27.50 | Přečteno: 492 | Diskuse

Jakub Kouřil

Dvě velké evropské drogy Alkohol a Křesťanství

Jejich první dealer, zemřel na kříži ................................................................

24.9.2017 v 9:30 | Karma článku: 8.08 | Přečteno: 418 | Diskuse
Počet článků 87 Celková karma 20.03 Průměrná čtenost 929

Učím biologii, chemii, zeměpis, tvořivé činnosti, výchovu ke zdraví, hudební výchovu a vedu sboreček. Zároveň jsem poradcem ve zdravém životním stylu. Pomáhám lidem s redukcí váhy, chronickými onemocněními. Řešíme stravu, pohyb, relaxaci, psychosomatiku atd. Pořádám přednášky pro veřejnost a pracuji i v kontextu ekologie a udržitelného rozvoje. Zpívám, maluji, miluji hudbu, přírodu.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.