Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klimatickou změnu vytváří primárně občané Evropy a USA a to ne primárně produkcí CO2

12. 06. 2017 7:14:06
Až se za třicet let budeme chtít divit, jak nás postihla klimatická změna, tak se prosím nedivme, protože ji každý den způsobujeme. V článku popisuji konkrétní kroky, které žiji s vědomím jejího zastavení či zpomalení.

Z mého pohledu má větší vliv na klimatickou změnu hospodaření s vodou, půdou a krajinou. Mohu se mýlit. Produkce CO2 je hodně diskutovaná a úmyslně se jí zde vyhnu. Je skutečně otazníkem, zda největší vliv na tání ledovců mají skleníkové plyny a pokud, zda vlivem člověka nebo vlivem sopek apod. Je jasné, že pokud má produkce CO2 vliv na klimatickou změnu, na klimatické změně se také podílí významnější měrou Čína a tropické státy. Upozorním jen na čtyři praktické aspekty, které žiji v rámci produkce CO2 - ale i dalších nečistot a odpadu v rámci ČR a právě z hlediska odpadu má stejně smysl se nad těmito věcmi pozastavit:

- Dopravuji se městskou hromadnou dopravou a na výlety převážně vlakem.

- Chodím ve městě mimo hlavní silnice na kratší vzdálenosti pěšky.

- Nepodléhám módním trendům ani konzumismu a kupuji to, co skutečně potřebuji, počet věcí mi nepřibývá.

- Věci, které již nepotřebuji systematicky rozdávám tomu, kdo je potřebuje, čímž snižuji potřebu vyrábět nové věci.

Kromě těchto praktických trendů, které do určité míry ovlivňují naši klimatickou situaci, ale hlavně mikroklima ve městech a množství odpadů, bych chtěla zmínit možná zásadnější faktory - resp. praktické kroky a to právě z hlediska hospodaření s vodou a zacházení s krajinou:

- V České republice na zahradě chytáme dešťovku na zalévání.

- Polovinu zahrady tvoří les. Pokud máte malou zahrádku, nemůžete si to dovolit, ale rovnovážný počet stromů vždy přináší balanci pro místní i vzdálenější klima.

- Ve škole jsme dělali ekologický projet, kde děti přesně viděly, jak se liší životní podmínky v oblasti města, kde zeleň je a kde zeleň není. Výsledky i z jiných škol dostaly obce jako apel na ponechání zelených ploch ve městech.

- Naše škola protestovala proti další výstavbě v přímé blízkosti školy - tam, kde je zeleň. Jak to dopadne, je v jednání.

- Pravidelně apeluji na politiky, aby čím dál více a radikálněji zpřísňovali zacházejí se zemědělskou půdou. Vzhledem k tomu, že většina půdy je pronajatá, vztah nájemců k půdě je mizivý a tak jediné hledisko způsobu pěstování je okamžitý zisk. Určité kroky ministr Brabec i ministr Jurečka udělali, ale podle odborníků na životní prostředí je to v naší situaci půd bohužel málo. Na některých místech Moravy se již na polích neurodí zcela nic. Do dalšího volebního období jsem tedy navrhla dramatičtější změny hospodaření s půdou.

- Apeluji na to, aby zemědělci neprodávali své pozemky Andreji Babišovi (neboť je každý rok obesílá s nabídkou, že jejich pozemky odkoupí), protože monopol v jakémkoliv odvětví nevěstí nic dobrého a pokud je zemědělství spojeno s průmyslem, je to v rámci monopolu cesta do pekel- respektive do zkázy naší země rovnou po skluzavce.

- Apeluji u politiků na to, abychom navrátili vodárny do našeho vlastnictví (odkoupili zpět), neboť to může být v budoucnu klíčová záležitost a je zcela nesmyslné, aby zisky šly do kapsy i v současné době zahraničním firmám. Mám pocit, že tak nesmyslný krok snad žádný jiný evropský stát neudělal.

- Apeluji na politiky, aby se pevně domluvili s Polskem, aby se nepokoušeli těžit v horninách na hranicích, což by mělo za následek odtok velké části podzemních vod z Čech.

- Apeluji na politiky, aby podpořili rozvod povrchové vody tak, aby nám hluboká podzemní voda, která byla nasbírána za dlouhou dobu a kterou velmi rychle vypotřebováváme, zbyla na delší dobu. Odhad odborníků je, že při současném tempu konzumace podzemní vody lze počítat se zásobami na 30-60 let.

- Apeluji na politiky aby nepokračovali v dotacích na biopaliva a naopak tento trend zastavili, neboť jsme se dostali na křižovatku ve způsobu zacházení s půdou, kde řepka a kukuřice (které obě spotřebovávají maximum vody a způsobují největší erozi půdy) budou těžko hledat místo.

Hospodaření s vodou je ale i celosvětový problém a přímo se dotýká nás. Změna klimatu v Čechách je důsledkem špatného hospodaření vodou v Afrických a Asijských státech:

- Nekupuji sušenky s palmovým olejem ani žádné jiné výrobky s palmovým olejem (resp. naprosto výjimečně). Je iluzí si myslet, že nějaké snahy politiků Evropy mohou kácení deštných pralesů zastavit. Jediný, kdo kácení deštných pralesů může zastavit, jsou konzumenti.

- Ve škole podporuji k přejití na nepalmové mlsoty i děti (je iluzí si myslet, že přestanou mlsat - i když i na zmírnění tohoto jevu pracujeme nejen v rámci výchovy ke zdraví).

- K většímu pochopení ve škole probíhají ekologické programy (včetně problematiky likvidace jedinečných biotopů a orangutanů).

- Nemlsám ve větší míře ani jiné mlsoty s řepkovým olejem či jiným olejem. Ale panenské rostlinné oleje různých rostlin a ořechy naopak konzumuji v rovnovážné míře.

- Apeluji na zvýšenou diskusi v rámci EU tak, aby se zastavila nekontrolovaná migrace černochů, neboť když budou odcházet ti schopnější, kdo pak bude budovat zavlažovací zařízení v jejich zemích?

- Apeluji na politiky, aby se v rámci EU domluvily jasné programy na podporu odsolení mořské vody a zavlažování suchých částí Afriky, vzdělání místních.

- Apeluji na politiky, aby EU sama začala jednat v rámci postupného zastavení obchodu se zbraněmi (nelze naráz) a také vedla vážnou diskusi s USA o tomto tématu, neboť když se uskutečňují humanitární budovací projekty, nemalé ztráty jsou dány tím, že nějaké gangy určitou vesnici i s infrastrukturou rozstřílí zbraněmi z Ameriky nebo Evropy (včetně zbraní z České republiky) - což v rámci řešení klimatické změny (která postihuje dnes již i Ameriku a Evropu) nedává smysl.

Pokud děláte vy některé z těchto praktických kroků nebo i další kroky, podělte se o ně ve svých článcích se čtenáři.

Alena Kulhavá

Autor: Alena Kulhavá | pondělí 12.6.2017 7:14 | karma článku: 15.59 | přečteno: 765x

Další články blogera

Alena Kulhavá

Sucho a eroze půdy: Výzva pro zemědělce, občany, myslivce, developery a politiky

Ve svém dřívějším článku jsem popisovala, co dělám ve svém životě konkrétně já, abych zpomalovala vznik nedostatku vody v Čechách. Nebudu se opakovat a článek přikládám. Mám ale další inspirace a to i pro zemědělce a myslivce.

3.8.2017 v 18:21 | Karma článku: 13.80 | Přečteno: 553 |

Alena Kulhavá

Co jsem zjistila na ministerstvu zemědělství o divokých prasatech v přírodě i v obcích

Po své nemilé zkušenosti s divokými prasaty při přespávání v lese jsem se rozhodla kontaktovat ministerstvo zemědělství. Pracovníci ministerstva mi velice rádi a obšírně vysvětlili problematiku. Píši i zprávy od trempíků a z obcí.

1.8.2017 v 19:09 | Karma článku: 19.80 | Přečteno: 1145 | Diskuse

Alena Kulhavá

Sedíce v podhradí jsem malovala Karlštejn pro své budoucí děti a co jsem zažila?

Měla jsem možnost nahlédnout do základního rozpoložení a nastavení kolemjdoucích turistů Čechů, cizinců, ale i obyvatel Karlštejna a nakonec se mi přihodila neuvěřitelně nepravděpodobná věc. Přeji vám hezké nejen čtení.

1.8.2017 v 8:25 | Karma článku: 18.86 | Přečteno: 838 |

Alena Kulhavá

Jak šachoval Babiš s rozpočtem,že jsme kromě EUdotací v mínusu a proč se bojí k Moravcovi?

A. Babiš se nebojí diskutovat nejen u Moravce,ale i s jinými novináři.Nejde jen o rozpočet, žalobu od Slováků,ale i o obsah jeho knihy,na který měl být kolegy z jiných stran dotazován a to je to poslední,co by potřeboval.Proč?

30.7.2017 v 21:42 | Karma článku: 31.55 | Přečteno: 1529 |

Další články z rubriky Společnost

Hana Rebeka Šiander

Od chlapů, kteří se vysmívají vzdělání, radši pryč!

Jako žena jsem si myslela, že muži budou u své partnerky ocení inteligenci a dobré vzdělání. Normální muži snad... Ale já jsem narazila na ty, pro které bylo moje vzdělání problémem! Zřejmě chtěli blbku... To ale já nejsem!

16.8.2017 v 16:54 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 14 | Diskuse

Pavel Liprt

16. srpen, den jediné a naštěstí vítězné námořní bitvy, kterou naši vojáci svedli

Když jsem minulý rok navštívil zajímavou výstavu o Legiovlaku, pojízdné replice legionářského vlaku, zaslechl jsem tam o jedné zajímavé námořní bitvě. A byly u toho opět Československé legie.

16.8.2017 v 16:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 71 | Diskuse

Martin Hatala

Klapka: Cuketa a já poprvé!

Asi takhle na vysvětlenou: Předem upozorňuji, že jsem dlouho nekuchtil, ale nahromadění dvou cuket mě dohnalo k jejich zpracování. To je jednoduché, slyšel jsem od šťastné dárkyně, jejíž ledničce se značně ulevilo. Ochutíš,

16.8.2017 v 15:47 | Karma článku: 7.96 | Přečteno: 181 | Diskuse

Ondřej Bezouška

Spasení aneb smrt očima našich předků

Jak viděli umírání a smrt naši předkové? Proč se novorozenec nemusel dostat do nebe? A jaký trest potkal zavražděného po smrti? O tom a mnohem více v novém článku, který vás seznámí s pohledem našich předků na svět okolo nás.

16.8.2017 v 15:15 | Karma článku: 11.35 | Přečteno: 247 |

Zdeňka Ortová

Tetování je sebepoškozování

No... je to možné. Mně tetování připomíná sprejerství. Sprejeři a tatéři mají podobnou vlastnost. Jakmile vidí čistou, nepomalovanou plochu, hned se dají do díla a poskvrní ji.

16.8.2017 v 14:47 | Karma článku: 12.24 | Přečteno: 473 | Diskuse
Počet článků 77 Celková karma 19.56 Průměrná čtenost 888

Učím biologii, chemii, zeměpis, tvořivé činnosti, výchovu ke zdraví a vedu pěvecký kroužek. Zároveň jsem poradcem ve zdravém životním stylu. Pomáhám lidem s redukcí váhy, chronickými onemocněními. Řešíme stravu, pohyb, relaxaci, psychosomatiku atd. Školím lékaře, pořádám přednášky pro veřejnost a pracuji i v kontextu ekologie a udržitelného rozvoje. Zpívám v alikvótním sboru, miluji hudbu, přírodu.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.