Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pět opěrných bodů dobré politiky: Které dva většinou dneska politikům a voličům chybí?

15. 05. 2017 7:17:17
Prvním opěrným bodem je vlastní rozhled a neustálé studium situace i různých pohledů(ekonomických, sociologických, ekologických). Druhým opěrným bodem je komunikace s jinými politiky, třetím bodem je komunikace s voliči. Co chybí?

V mnoha případech politikům, ale i některým voličům chybí

1) kontakt s Vyšším Já - intuicí - nejhlubším svědomím - Duchem. Ve starém jazyce to Masaryk nazývá Bohem. Přestože jsme se jako civilizace od formálních náboženství odklonili, tato složka psychiky a světa zároveň nikam nezmizela. Můžeme ji ignorovat a dělat rozhodnutí pouze myslí, ale vidíme, kam to spěje: Osamocená mysl (popřípadě v kontaktu s utrženým egem) bez kontaktu s Duchem nemůže dospívat k nejlepším řešením. Tím více, jak se člověk koncentruje pouze na mysl, se pohledy na věci diferencují a rozmělňují a není snadné v čím dál více rozbitých politických diskusích najít řešení. Souvisí s tím i potřeba zakládat nové a nové politické strany, což není zdaleka jen nemoc Čechů, tento trend lze pozorovat i v západních zemích. Systematické myšlenkové postupy umožňují pouze standardní předpovídatelná řešení. Emoce umožňují unáhlená řešení. Politikaření umožňuje "vyčůraná" řešení. Pouze pokud se spojí mysl se zdravým pudem sebezáchovy a hlavně s Duchem, lze i v komplikovaných dobách komplexněji "vládnout".

2) Druhým předpokladem pro "dobré vládnutí" je láska. Ať se jedná o rodiče, učitele, lékaře, sbormistra nebo politika. Pokud se z jakékoliv role ve společnosti vytratí láska a vnitřní radost, život přestává mít smysl, přestává se dostávat základní životodárné síly a věci mají spíše tendenci spět ke zmaru. I o tom něco věděl Masaryk, byť v rámci selektivního poslouchání a čtení si dokážu představit, že to dnešní politici a řada lidí vytěsní. Není snadné si v mentální práci politika udržet kontakt se srdcem a cítit lásku jak vůči občanům, spolustraníkům, tak ale i k politikům z jiných politických stran. Přesto pokud toto chybí, podle vzoru "ryby smrdí od hlavy" se tento nedostatek přenáší i na občany. Ti naopak ale zvolili takové politiky, kteří odpovídají jejich charakteru: to jest tam to začíná a tam je třeba začít něco měnit - ne u politiků.

S pokorou, ale i láskou je spojené i moudrá modlitba"Pane Bože, dej, ať mám sílu změnit věci, které změnit mohu a mám, pokoru, abych se smířil s tím, co změnit nemohu a moudrost, abych odlišil jedno od druhého." Tato modlitba platí i na tak složité problémy, jako je migrace, kácení deštných pralesů apod. A dokonce lze její platnost ještě rozšířit: Pokud lidé "bojují" proti jakémukoliv reálnému problému nebo hrozbě, svojí energií strachu a boje tento problém posilují a přivolávají, byť je to to poslední, co by si ti lidé přáli. Pokud systematicky s pokorou a láskou pracují v rámci nějakého problému (na kterém skutečně mají pracovat) a zároveň nechávají zcela na Vesmíru, jak to dopadne, je situace jiná. Stejně úplně všechno opečovat nejde: O víkendu mladý expert zachránil svět před vážným hackerským útokem. V pondělí ale nemůže vyloučit útok lepší formou tohoto viru, který už nemusí umět odstranit. Žádná doba není jistá (byť ta naše je možná nejjistější, kdy co byla) a lekcím, které by měly přijít, se nebudeme moci vyhnout. To neznamená pasivitu, ale udržovat si rovnováhu mezi myšlenkovou prací v práci - společnosti - a mezi láskou, kterou dáváme sami sobě, svým blízkým i celému svému okolí. S tím souvisí i pocit radosti a vděčnosti za to všechno krásné, co v Evropě můžeme žít teď a tady. Pokud to jednoho dne zmizí (z důvodů, které stejně nebudeme moci ovlivnit) a my jsme si to neužili (místo toho řešili věci, které vyřešit nemůžeme), budeme cítit jenom zmar (a to i s působností na další generace). Pokud si budeme jen užívat a nebudeme vůbec politicky žít (tj. např. nebudeme se orientovat v základním společenském dění, nepůjdeme k volbám, neprojevíme aktivně svůj názor v krizových momentech apod.), může nás postihnout pocit viny. Pouze nalezením rovnováhy můžeme být skutečně šťastní v rovnováze sami se sebou. Pro každého je ale tato rovnováha o něco málo jinde (a s aktuální politickou situací se mění) a nikdo nemáme právo posuzovat druhého, zda v rovnováze je nebo ne.

V praktickém životě mají běžní občané méně kompetencí k tomu věci měnit a tím více mají čas a "za úkol" žít vlastní životy vytvářet to základní pole mezi námi:Pole lásky (jak to jen jde) a to svým základním naladěním (orientací na lásku), uměním mít pod kontrolou myšlení (to jest aby myšlení bylo dobrým nástrojem a nebylo neukázněný pán: dalo se vypnout - resp. ten vnitřní hluk myšlenek, které nás bez ohledu na to jestli chceme nebo ne "napadají") a ochotou posilovat vyzařování lásky do svého prostoru. Chovat se k lidem laskavě, umět pomoci a mít čas a lásku pro své blízké. Jen tak se mohou ze zdravého pole vygenerovat politici, jaké bychom si přáli. A tím méně problémů budeme muset na světě řešit - řešení si budeme hledat sami mezi sebou a nebudou muset být tolik moc opečována systémem.

Alena Kulhavá

Autor: Alena Kulhavá | pondělí 15.5.2017 7:17 | karma článku: 15.23 | přečteno: 320x

Další články blogera

Alena Kulhavá

Sucho a eroze půdy: Výzva pro zemědělce, občany, myslivce, developery a politiky

Ve svém dřívějším článku jsem popisovala, co dělám ve svém životě konkrétně já, abych zpomalovala vznik nedostatku vody v Čechách. Nebudu se opakovat a článek přikládám. Mám ale další inspirace a to i pro zemědělce a myslivce.

3.8.2017 v 18:21 | Karma článku: 13.80 | Přečteno: 553 |

Alena Kulhavá

Co jsem zjistila na ministerstvu zemědělství o divokých prasatech v přírodě i v obcích

Po své nemilé zkušenosti s divokými prasaty při přespávání v lese jsem se rozhodla kontaktovat ministerstvo zemědělství. Pracovníci ministerstva mi velice rádi a obšírně vysvětlili problematiku. Píši i zprávy od trempíků a z obcí.

1.8.2017 v 19:09 | Karma článku: 19.80 | Přečteno: 1145 | Diskuse

Alena Kulhavá

Sedíce v podhradí jsem malovala Karlštejn pro své budoucí děti a co jsem zažila?

Měla jsem možnost nahlédnout do základního rozpoložení a nastavení kolemjdoucích turistů Čechů, cizinců, ale i obyvatel Karlštejna a nakonec se mi přihodila neuvěřitelně nepravděpodobná věc. Přeji vám hezké nejen čtení.

1.8.2017 v 8:25 | Karma článku: 18.86 | Přečteno: 838 |

Alena Kulhavá

Jak šachoval Babiš s rozpočtem,že jsme kromě EUdotací v mínusu a proč se bojí k Moravcovi?

A. Babiš se nebojí diskutovat nejen u Moravce,ale i s jinými novináři.Nejde jen o rozpočet, žalobu od Slováků,ale i o obsah jeho knihy,na který měl být kolegy z jiných stran dotazován a to je to poslední,co by potřeboval.Proč?

30.7.2017 v 21:42 | Karma článku: 31.55 | Přečteno: 1529 |

Další články z rubriky Společnost

Hana Rebeka Šiander

Od chlapů, kteří se vysmívají vzdělání, radši pryč!

Jako žena jsem si myslela, že muži budou u své partnerky ocení inteligenci a dobré vzdělání. Normální muži snad... Ale já jsem narazila na ty, pro které bylo moje vzdělání problémem! Zřejmě chtěli blbku... To ale já nejsem!

16.8.2017 v 16:54 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 14 | Diskuse

Pavel Liprt

16. srpen, den jediné a naštěstí vítězné námořní bitvy, kterou naši vojáci svedli

Když jsem minulý rok navštívil zajímavou výstavu o Legiovlaku, pojízdné replice legionářského vlaku, zaslechl jsem tam o jedné zajímavé námořní bitvě. A byly u toho opět Československé legie.

16.8.2017 v 16:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 71 | Diskuse

Martin Hatala

Klapka: Cuketa a já poprvé!

Asi takhle na vysvětlenou: Předem upozorňuji, že jsem dlouho nekuchtil, ale nahromadění dvou cuket mě dohnalo k jejich zpracování. To je jednoduché, slyšel jsem od šťastné dárkyně, jejíž ledničce se značně ulevilo. Ochutíš,

16.8.2017 v 15:47 | Karma článku: 7.96 | Přečteno: 181 | Diskuse

Ondřej Bezouška

Spasení aneb smrt očima našich předků

Jak viděli umírání a smrt naši předkové? Proč se novorozenec nemusel dostat do nebe? A jaký trest potkal zavražděného po smrti? O tom a mnohem více v novém článku, který vás seznámí s pohledem našich předků na svět okolo nás.

16.8.2017 v 15:15 | Karma článku: 11.35 | Přečteno: 247 |

Zdeňka Ortová

Tetování je sebepoškozování

No... je to možné. Mně tetování připomíná sprejerství. Sprejeři a tatéři mají podobnou vlastnost. Jakmile vidí čistou, nepomalovanou plochu, hned se dají do díla a poskvrní ji.

16.8.2017 v 14:47 | Karma článku: 12.24 | Přečteno: 473 | Diskuse
Počet článků 77 Celková karma 19.56 Průměrná čtenost 888

Učím biologii, chemii, zeměpis, tvořivé činnosti, výchovu ke zdraví a vedu pěvecký kroužek. Zároveň jsem poradcem ve zdravém životním stylu. Pomáhám lidem s redukcí váhy, chronickými onemocněními. Řešíme stravu, pohyb, relaxaci, psychosomatiku atd. Školím lékaře, pořádám přednášky pro veřejnost a pracuji i v kontextu ekologie a udržitelného rozvoje. Zpívám v alikvótním sboru, miluji hudbu, přírodu.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.