Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč někteří lidé nechápou řídit stát jako firmu jako cestu do pekel?

9. 05. 2017 7:20:31
Přestože mě se podařilo vysvětlit lidem nutnost oddělit politickou a ekonomickou moc, kamarádi mi hlásí, že se jim to v okolí nedaří a vyplývá napovrch proč. Problém je hlubší a vyplývá s tím, co považujeme za nejvyšší hodnoty.

30% občanů vítá, že stát je řízen jako firma. Podobně je tomu v Americe, kde je Donald Trump (kromě toho, že může skutečně přinést čerstvý vítr) adorován jako ten, který je velkým podnikatelem a tudíž vytáhne zemi z ekonomických problémů.

V čem spočívá problém?

Pokud je země řízená jako firma, tak firma má jednoho šéfa, kterému podléhají podřízení. Přesně tak si představuje řízení státu Donald Trump i Andrej Babiš. Vlastně nás ani nemusí překvapovat nahrávky, kde všechny ostatní politiky nazývá kretény, neschopnými debily, píčami a krávami. To je vnímání šéfa, kterému ostatní politici vlastně překáží, on sebe sama vnímá jako jediného možného správce státu (i když v reálu musí s politiky nějak přece jen jednat).

Problém je v tom, že stát není firma. Stát nemá poslání za každou cenu vydělat nejvíce peněz. Stát je instituce, kde se chytří zvolení lidé domlouvají na tom, co je pro občany po všech stránkách nejlepší. Je nutný dialog a proto i když nejsem voličem ČSSD, přeji jim, aby se vyčistili od korupce tak, aby byli volitelní, neboť jsou jako poradní hlas v parlamentu i ve vládě potřeba. Podobně jen na tom ODS. Problém mají ČSSD i s tím, že do vyšších postů nechtějí pustit nové lidi. Na druhou stranu se mínění strany štěpí, mělní a tak jako u jiných politických stran na západě, všude vládne větší a větší individualita a chaos. Podobně jsou na tom i některé jiné politické strany, ale přesto zde existují rozdíly a je třeba to studovat. Není někdo nejchytřejší, je třeba zastoupení více politických stran v parlamentu a ve vládě. Indiáni měli také různé názory a tam šli dokonce do ještě většího extrému (mohli si to vzhledem k charakteru jejich kultury a povaze dovolit): Dokud se nedomluvili všichni, nepovažovali to za dohodu. Jde o to, aby se nakonec všichni cítili spokojení (ve větší společnosti v rámci možností, tam už to zcela opečovat nejde).Pokud je ale politická strana vlastně politickým hnutím jednoho muže (Andrej Babiš), k přirozenému vývoji tam nemůže dojít a takové uskupení by nemuselo být voliči vůbec řazeno mezi politické strany.

Pokud půjdeme po nejelementárnějších věcech, tak zdravotnictví rozhodně nebude nikdy vydělávat. Znamená to, že má v rámci zisku firmy státu fungovat jen privátní drahé zdravotnictví a žádný sociální systém? Tady hned cítíme, že by nám to vadilo. Ale Andrej Babiš postupně skupuje zdravotní zařízení a chystá se na velké privatizace. A co školství? Máte na platit 40 000 - 50 000 Kč ročně na středoškolské vzdělání všech svých dětí? (dneska i soukromé školy dostávají dotace). Proč by platila nějaká účetní pravidla, když nekalé zisky by mohly být větší? Začátek toho vidíme již u Babiše. Jen pouhý začátek.

Přesto 30% lidí mluví tímto způsobem:

- "Babiš je schopný podnikatel, který umí vydělat milióny, které určitě dá do státní pokladny a ne pro sebe, je to náš zachránce."

- "Vždyť všichni podvádí a kradou a manipulují s médii."

- "Sobotka je jen floutek, který nikdy nepracovat, je mimo realitu, po škole šel hned dělat politiku."

- "Zeman je dobrej borec, jak to tomu Sobotkovi natřel před kamerama, to byla dobrá show."

Problémem není jen hloupost či nevzdělanost (viz mé dva předchozí články), ale i náboženství konzumu. Pokud se hdp a plný žaludek stane jedinou hodnotou v životě člověka, není svobodný, je závislý na požitku či přežitku. Je samozřejmé, že stát se má starat o prosperitu, ale pokud je prosperita jedinou hodnotou a lidé nejsou ochotni vnímat, že ve většině případů mají dostatečně zabezpečený život a těm, kteří nemají (např. nemají práci) je třeba osobně i systémově pomoci bez nutnosti do nekonečna navyšovat hdp, pak jsme v pasti. Polarizace společnosti, monopoly (které Babiš také vytváří) a postupná absence druhého pilíře společnosti - tj. alespoň do určité míry nezávislé skupině politiků RŮZNÝCH politických stran nás může dovést až do pozice Ruska. V 1989 jsme odzvonili komunismu a teď se dobrovolně řítíme k diktatuře jednoho člověka. Samozřejmě napřed je past vyskládaná medovými koláčky: Sliby a určitým fungováním pro občany. Ale již teď se ukazují vyděračské praktiky i lhaní o médiích podnikatele Babiše. Jaký to asi bude vládce za 10 let? Koho po sobě, až už demokracii zruší (neboť bude mít celý business stejně pod palcem) do čela státu postaví?

Velcí podnikatelé typu Babiš nebo Bakala nemají prostě v politice co dělat. I kdyby měli ruce čisté, jako že nemají. Právě je musí korigovat politici různých politických stran, aby se to někam neutrhlo. Bohužel chybu v tom udělal právě Bohuslav Sobotka, který akcentoval vůli lidu a Andreje Babiše do vlády přizval. Jiní politici dokonce očekávali, že si Babiš - osvětlen na ministerstvu - nedovolí zákulisní politiky, které by si býval dovolil jako oponent vlády. Jiní dokonce doufali, že si Babiš na ministerstvu vyláme zuby a už ho lidé v příštím období volit nebudou - nebudou opakovat svůj úlet a svoji mánii "volit toho, kdo politiku hlásí, že vyčistí", ale přinese ještě větší bahno.Sobotka sám dnes přiznává, že to byla chyba. Neměl Babiše do vlády zvát a už vůbec ne na ministerstvo financí. Pokud to u Babiše někteří lidé nechápou a nechají se při podzimních parlamentních volbách "opít Zemano-Babišo rohlíkem", budeme muset pravděpodobně zažít lekce, které opět po letech společnost v této otázce na pár desítek let zase probudí? V roce 1948 lidé nadšeně vítali spásu komunismu, dneska vítají spásu oligarchismu nebo dokonce totalitní diktatury.

V roce 2011 mluvil prezident Zeman velmi kriticky k minulosti Andreje Babiše a veřejně do médií zdůraznil, že tento muž nemá v politice co dělat

a) střet zájmů

b) jeho minulost.

V současné době, kdy jeden druhého podporuje v tom, aby byl voliči zvolen, jde veškerá morálka a principy politiky do koše.

Máme právo opustit kulturu (to jsme již udělali) a civilizaci (k tomu máme nakročeno) a vrátit se do úrovně zvířecí (čemuž odpovídají citáty občanů výše zmíněné), které ctí jen právo silnějšího. Tak primitivní nejsou ve svém celku ani přírodní národy (které ještě někde mají kulturu vyspělejší, než my). Dokonce ani zvířata nejsou tak podlá, kam se v současné době vydáváme. Máme právo na všechno, vše je přirozený vývoj života. Vše jsou životní lekce.Je možné, že demokracie, kde spodní třetina obyvatel se prostě téměř v animálním prostoru téměř vždy pohybuje (i proto skončila demokracie v Řecku kdysi dávno), se dostává do v novověku nové situace Do situace, kde ani učitelé ani nemají šanci u těchto lidí posunout dál potřebu "plného žaludku a maximálního konzumu věcí za každou cenu" v situaci, kdy klasická náboženství (která každý týden na mši vyučovala mravnost) jsou na ústupu. Nacházíme se v období "pádu Říma" s tím rozdílem, že nemáme žádné duchovní a mravní opory v náboženství. Je skutečně možné, že nás čeká období odpovědnosti každého z nás a možnost se i bez oficiálních náboženství pozvednout v hlubším poznání Bytí a tím do toho přirozeně alespoň trochu zavzít i těch 30% - jak o tom mluví Dalajláma, indiánští šamani i evropští vizionáři a psychologové. Je otázkou, jak se to bude dít i v jiných, k čím dál většímu konzumu se ubírajících zemích: kromě Evropy v USA, Číně, ale bohužel i v Japonsku atd..Jak mezi sebou bude hledat rovnováhu přirozená potřeba přežít (a tím i ekonomicky přežít v rámci globalizovaného světa) a smysl života člověka, nikdo z nás nevíme. A proto přestože se snažím popisovat kulturní a společenské chování s určitými hlubokými zásadami, rozhodně nikomu nechci určovat, co má dělat.

Nahrávky Babiše neukazují jen na jeho sprostotu a jasný záměr ovlivňovat média (alespoň trochu ve svůj prospěch), ale také nás útržkovitě upamatovávají na přítomnost provázanosti ekonomické a politické moci i v rámci jiných politických stran, zejména ČSSD a ODS. Je to velké zrcadlo i pro ně. Nebude to lehké u voleb a každá strana, která se honosí tématem "vyčistíme politiku od korupce" místo jasnými programovými idejemi a metodikami v rámci členské základny, je podezřelá (viz Věci veřejné). Přesto se volbě nevyhneme (nebo bychom neměli vyhnout).Je odváděním pozornosti řešit, proč Sobotka odvolal Babiše až teď, kdo na koho a proč co nastražil (na Babiše, na Zemana) a kdo s kým má v plánu vládnout.To je minulost a budoucnost a pravdu se stejně nedozvíme. Nás by mělo zajímat, bez ohledu na Bohuslava Sobotku a veškeré politické rošády politických stran před volbami, koho chceme skutečně podle jeho programu a charakteru a případně dlouhodobého působení v posledním volebním období (pokud budeme volit stranu ze současné vlády) volit. Jak v parlamentních, tak prezidentských volbách.Jinak budeme jen loutky ve hře médií.

Pokud bychom se jen trochu upřímně podívali do svých srdcí ke své mravnosti (resp. ke svému duchu), uslyšeli bychom tam jasný hlas, že politik lhát a krást nemá, nemůže být ani zároveň velkým podnikatelem ve střetu zájmů. Je právě naopak oporou lásky, práva a spravedlnosti (jak to jen jednotlivé politické strany v praxi vnímají). Pokud jsme politikům ochotni trpět čím dál větší zhůvěřilosti a zároveň nevěříme nikomu, nasedli jsme na cestu do pekel (neboť ne všichni jedou v kauzách a zároveň je třeba věci jen základním způsobem sledovat). Ještě v minulé vládě, kdy premiér Nečas se nechal zlákat kočičkou Nagyovou, jsme volali na poplach a po Nečasovi není ani vidu, ani slechu a ODS to v dalších parlamentních volbách výrazně poškodilo - i teď řeší to, jak být pro voliče věrohodní. Stejně tak Věci veřejné atd. jsou minulostí.Přesto prezident Zeman se svojí Šloufovskou a Mynářovskou minulostí (i řada kauz) v politice přebýváa existuje nebezpečí, že politické hnut ANO se nestane minulostí a dokonce, že Andrej Babiš nezmizí z politiky.Jsme o velký schod blíže k rozkladu stádu západní-středoevropské civilizace, která stojí na demokracii. Je možné, že je to nevyhnutelné a proto nechávám Cestu otevřenou - beze strachu a lpění. Přesto ale určité uvědomění si toho, co se v současné době děje, stejně tak základních principů společnosti považuji z hlediska vědomí za užitečné.

Připojuji krátké čtení Radovana Lukavského z Masarykových moudrostí:

https://www.youtube.com/watch?v=EmMQ1IVCNO8

Alena Kulhavá

Autor: Alena Kulhavá | úterý 9.5.2017 7:20 | karma článku: 23.66 | přečteno: 565x

Další články blogera

Alena Kulhavá

Sucho a eroze půdy: Výzva pro zemědělce, občany, myslivce, developery a politiky

Ve svém dřívějším článku jsem popisovala, co dělám ve svém životě konkrétně já, abych zpomalovala vznik nedostatku vody v Čechách. Nebudu se opakovat a článek přikládám. Mám ale další inspirace a to i pro zemědělce a myslivce.

3.8.2017 v 18:21 | Karma článku: 13.80 | Přečteno: 553 |

Alena Kulhavá

Co jsem zjistila na ministerstvu zemědělství o divokých prasatech v přírodě i v obcích

Po své nemilé zkušenosti s divokými prasaty při přespávání v lese jsem se rozhodla kontaktovat ministerstvo zemědělství. Pracovníci ministerstva mi velice rádi a obšírně vysvětlili problematiku. Píši i zprávy od trempíků a z obcí.

1.8.2017 v 19:09 | Karma článku: 19.80 | Přečteno: 1145 | Diskuse

Alena Kulhavá

Sedíce v podhradí jsem malovala Karlštejn pro své budoucí děti a co jsem zažila?

Měla jsem možnost nahlédnout do základního rozpoložení a nastavení kolemjdoucích turistů Čechů, cizinců, ale i obyvatel Karlštejna a nakonec se mi přihodila neuvěřitelně nepravděpodobná věc. Přeji vám hezké nejen čtení.

1.8.2017 v 8:25 | Karma článku: 18.86 | Přečteno: 838 |

Alena Kulhavá

Jak šachoval Babiš s rozpočtem,že jsme kromě EUdotací v mínusu a proč se bojí k Moravcovi?

A. Babiš se nebojí diskutovat nejen u Moravce,ale i s jinými novináři.Nejde jen o rozpočet, žalobu od Slováků,ale i o obsah jeho knihy,na který měl být kolegy z jiných stran dotazován a to je to poslední,co by potřeboval.Proč?

30.7.2017 v 21:42 | Karma článku: 31.55 | Přečteno: 1529 |

Další články z rubriky Společnost

Hana Rebeka Šiander

Od chlapů, kteří se vysmívají vzdělání, radši pryč!

Jako žena jsem si myslela, že muži budou u své partnerky ocení inteligenci a dobré vzdělání. Normální muži snad... Ale já jsem narazila na ty, pro které bylo moje vzdělání problémem! Zřejmě chtěli blbku... To ale já nejsem!

16.8.2017 v 16:54 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 14 | Diskuse

Pavel Liprt

16. srpen, den jediné a naštěstí vítězné námořní bitvy, kterou naši vojáci svedli

Když jsem minulý rok navštívil zajímavou výstavu o Legiovlaku, pojízdné replice legionářského vlaku, zaslechl jsem tam o jedné zajímavé námořní bitvě. A byly u toho opět Československé legie.

16.8.2017 v 16:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 71 | Diskuse

Martin Hatala

Klapka: Cuketa a já poprvé!

Asi takhle na vysvětlenou: Předem upozorňuji, že jsem dlouho nekuchtil, ale nahromadění dvou cuket mě dohnalo k jejich zpracování. To je jednoduché, slyšel jsem od šťastné dárkyně, jejíž ledničce se značně ulevilo. Ochutíš,

16.8.2017 v 15:47 | Karma článku: 7.96 | Přečteno: 181 | Diskuse

Ondřej Bezouška

Spasení aneb smrt očima našich předků

Jak viděli umírání a smrt naši předkové? Proč se novorozenec nemusel dostat do nebe? A jaký trest potkal zavražděného po smrti? O tom a mnohem více v novém článku, který vás seznámí s pohledem našich předků na svět okolo nás.

16.8.2017 v 15:15 | Karma článku: 11.35 | Přečteno: 247 |

Zdeňka Ortová

Tetování je sebepoškozování

No... je to možné. Mně tetování připomíná sprejerství. Sprejeři a tatéři mají podobnou vlastnost. Jakmile vidí čistou, nepomalovanou plochu, hned se dají do díla a poskvrní ji.

16.8.2017 v 14:47 | Karma článku: 12.24 | Přečteno: 473 | Diskuse
Počet článků 77 Celková karma 19.56 Průměrná čtenost 888

Učím biologii, chemii, zeměpis, tvořivé činnosti, výchovu ke zdraví a vedu pěvecký kroužek. Zároveň jsem poradcem ve zdravém životním stylu. Pomáhám lidem s redukcí váhy, chronickými onemocněními. Řešíme stravu, pohyb, relaxaci, psychosomatiku atd. Školím lékaře, pořádám přednášky pro veřejnost a pracuji i v kontextu ekologie a udržitelného rozvoje. Zpívám v alikvótním sboru, miluji hudbu, přírodu.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.