Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč se politické strany bojí Babiše a došlo k zoufalým nahrávkám?

6. 05. 2017 8:02:55
Oligarchie v Čechách bohužel dosahuje větších rozměrů a projevuje se to teď v praxi. Nekalé praktiky na více stranách i vážná nebezpečí. Jaká?

Největším "nebezpečím" je hloupost lidí (na kterou ale zároveň mají bytostné právo, je to stav vědomí - všichni se vyvíjíme - o to tady jde - a nikdo nejsme vševědoucí). Jestliže řada lidí nechápe a zpochybňuje problematiku střetu zájmů - tj. nechápe, proč by člověk nemohl být zároveň politik a zároveň podnikatel nebo zároveň soudce a psycholog, je to částečně jen vyhřeznutí hlouposti určité části lidí v praxi (lidí, jejichž úkol byl v historii pracovat a ne se starat o věci veřejné a po 1918 a 1989 byli neseni nejvýše ve svém duchu) a částečně jsme se od doby revoluce posunuli pryč od základů demokracie. Mluvím s lidmi a slyšela jsem i takovéto otázky: "Proč vadí, že velký podnikatel dělá zákony a je to pro něj dobré?" "Proč by to nebylo dobré, aby měl Babiš skoupenou celou republiku? Vždyť je to snad dobrý podnikatel nebo ne?" Někteří lidé nechápou problém monopolů ani střetu zájmů. Někteří dokonce upadli do postmoderní nemoci "na to se lze dívat z různých úhlů pohledu." Jiní propadli postfaktické době: " A co když je to na Babiše všechno nastrčené a on je zcela nevinný?," Pokusila jsem se to vysvětlit a snad se podařilo. Ale po opojení dalším rohlíkem v budoucnu netuším, co tito lidé budou dělat kdykoliv později u voleb.

Témata střetu zájmů a vůbec dobré společnosti jsou jen okrajově v osnovách základní školy a to v tématu populistických stran (zeměpis) a částečně i v občance. Je ale na učiteli, zda pouze odrecituje učebnici, nebo uvede příklad z praxe (tak, aby zároveň se vystříhal jakémukoliv politickému ovlivňování budoucích voličů - ukázat jen principy - příčiny a následky). Bohužel i při důrazu na svobodnou volbu každého člověka se praktičtější učitel vystavuje nebezpečí ze strany rodičů, kteří také princip střetu zájmů nechápou (a jsou třeba voliči ANO - byť o tuto stranu u dětí nejde, budou voliči až později, jde o obecný princip).

Druhým vážným problémem je celý provázaný pavouk podnikatelů a politiků, který možná nejvíce zasahuje do ČSSD a ODS atd. - resp. tam se nejvíce v celé politice od 1989 objevoval v neuvěřitelných kauzách. V tom rozumím Babišovi, že hraje nejen politický boj, ale i ekonomický, protože ten hrají zákulisně i ČSSD a ODS. Je to tedy velká výzva pro tyto strany, které se tváří jako svatouškové, kteří jsou napadeni zlým tygrem a přitom používají také své taktiky.Kdo pořídil nahrávky Přibyla a Babiše se můžeme jen dohadovat. Každopádně je to také špína a právě i tímto aktem jsme se posunuli zase o kus dál do politické špíny a do Ruska. Rozhodně bych nechtěla v budoucnu na internetu sledovat odposlechy politiků a už vůbec se podle toho řídit při hodnocení jejich práce. Je také dost možné, že jde o politický boj jiné politické strany. Proto by měl být tento člověk, který nahrávku pořídil a zveřejnil (i kdyby to myslel sebelépe) trestně stíhán. Pokud to myslel dobře, tak to musí pochopit - že přestoupil zákon a je v zájmu státu - precedensu do dalších dní, aby takovýto čin byl trestně stíhán. Je to výzva pro všechny strany vrátit se k charakternějšímu jednání: Pro Babiše a ANO, pro jiné politické strany i pro voliče.

Část nahrávek působí strojeným dojmem: O ministrovi Ludvíkovi apod. Babiš se v nich nechal nachytat na své taktické praktiky. Na druhou stranu je pravda, že by mohl ovlivňovat média mnohem více a nedělá to. Nekontroluje a nestahuje každý článek (ani jeho spolupracovníci), který by mluvil proti němu. Není jeho denním chlebem tvořit obsah denního tisku v kampani proti ostatním politickým stranám (zejména ČSSD). Proto chápu jeho postoj "já nic, já muzikant". Přesto je z nahrávek zřejmé, že to mimo jeho styl není - řídit, kdy které články vyjdou se záměrem zejména ČSSD poškodit. Máme tak pokaženou demokracii, že lidem nestačí Čapí hnízdo, Korunové dluhopisy, EET ze které má statistiky k podnikání (dnes nejdůležitější kapitál) jen podnikatel Babiš, ale musíme dostat pod nos takového nechutné nahrávky, které porušují zákon odposlouchávání, abychom se probrali? Nahrávky, kde odkrývá Babiš zcela v nahotě sám sebe ve své sprostotě a jak všemi pohrdá: Předsedou vlády, ministry, svými zaměstnanci...oligarcha v plné parádě. A zde se opět dostávají ke slovu občané:" No, ale když ten Sobotka je tak slabý a třeba jsou ti politici tak neschopní a zkorumpovaní. Třeba má Babiš pravdu, jen to drsněji formuluje..." To je jedna strana mince - a pravdivá: Velká rivalita panuje i mezi jinými politiky (viz Kalousek, Fiala, Okamura). Ale kanálová sprostota až tak a uchopení státu jako firmy (sebou vytvořenými zákony, pro sebe statistikou EET, přes média i vydíráním), oligarchou Babišem, je nový fenomén.

Třetí věcí totiž je, že kromě naprosto nekalé konkurence (kdy informace z EET má on a ne normální podnikatelé) se Andrej Babiš snaží sledovat, kde se nějaký podnikatel dostane do obtíží, vydírá ho a dokonce je spojený pravděpodobně i s bankami (opakovaná nezávislá svědectví různých lidí): např. se City bankou. Je jasné, že člověk, který má hodně peněz, si může dovolit nějaký čas firmu v krizi dotovat. Je také pravda, že svět se od doby ekonomické krize posunul a tak se firmám dnes daří lépe (což je i částečný důvod snadnější situace vlády, který navíc neinvestovala). Babišovy vyděračské způsoby je funkční systém, kdy oligarcha skoupí klíčové podniky (každý se může dostat do potíží) ve vydírání dotyčného podnikatele, aby mu svůj podnik za babku prodal. To jsme už v Rusku nebo v mafiánském světě. Nebo naopak v Čechách, kde vynalezl (možná nejen Babiš) nový způsob opričnictví. Pokud toto lidmi nelomcuje (nebo nejsou schopni zachytit i když jsou toho plné zprávy), tak Pán Bůh s námi a Zlý pryč...

Poslední kapku probouzecí medicíny mi podali politici, se kterými jsem v osobnějším kontaktu (a kterých si vážím) v nezávislém opakovaném vyjádření: Andrej Babiš, který využívá svého rozkročení mezi bankami, podniky i jako místopředseda vlády a ministr financí (který by chtěl ovládat pokud možno i policii) došel takové moci, že se mu politici jakékoliv vládnoucí strany bojí přeložit stéblo přes cestu. Situace je taková, že kdokoliv může být ohrožen na životě nebo v rámci rodiny. Možná i proto došlo k zoufalým nahrávkám, které rozhodně neschvaluji a body ČSSD za ně nepřipisuji. Andrej Babiš má prý ale takové páky na lidi, o kterých ani nemám chtít slyšet a které skutečně patří už do Ruska. A do toho politici pochopitelně nejdou (kdo z vás by šel?). Sobotka si to troufl a věřím, že při tak vážných odhaleních na Babiše si Babiš netroufne ho osobně ohrozit. KLÍČ V RUCE MAJÍ VOLIČI.

Nemá smysl pitvat detaily kauz a podporovat strach, zlobu nebo zbytečné spory. Stačí se držet Platónského nebo i Masarykovského hesla, že role se nemají míchat. Nesmí docházet ke střetu zájmů. A v tu chvíli by voliči - pokud chtějí toto respektovat - neměli volit nejen Andreje Babiše, ale ani nikoho z ANO - neboť ANO je politické hnutí, kde vládne Andrej Babiš. Někteří politici ANO to přiznávají, někteří kariérně skrývají, jiní se bojí. A některých se to na neproblematických funkcích pravděpodobně ještě nedotklo, ale přesto musí registrovat "že něco není v pořádku ve státě dánském". Několik výjimečných klíčových osobností ANO je v hájení a mají svým způsobem volné pole (ministr Stropnický do jisté míry). Kam až ale ve svém působení v této straně chtějí dojít? Co by musel Andrej Babiš udělat, aby začali používat svoji svébytnost? Nadšeným a čistým politikům ANO přeji, aby vývoj svého hnutí a realitu Andreje Babiše pochopili a přestoupili do nejsolidnější a nejbližší skutečné politické strany jejich srdce nebo založit politickou stranu vlastí. ČSSD přeji (ač v parlamentních volbách nejsem jejím voličem), aby si ve své straně udělala pořádek, neboť její zkorumpovanost vychází v konfliktech s oligarchou Babišem také napovrch a to jí ubírá hlasy.

Obecně nám všem přeji, abychom v každou chvíli věděli, co chceme dělat, nebyli pohodlnými konzumenty koblih, piva, youtube či mobilových her. Do voleb zbývá akorát času k vědomému studiu politických stran. Ale studovat je nemusíme a pak se můžeme jen divit. Každý máme svobodnou volbu a nikdo nikoho nemůže k ničemu nutit, pouze inspirovat.

Alena Kulhavá

Autor: Alena Kulhavá | sobota 6.5.2017 8:02 | karma článku: 31.06 | přečteno: 1799x

Další články blogera

Alena Kulhavá

Sucho a eroze půdy: Výzva pro zemědělce, občany, myslivce, developery a politiky

Ve svém dřívějším článku jsem popisovala, co dělám ve svém životě konkrétně já, abych zpomalovala vznik nedostatku vody v Čechách. Nebudu se opakovat a článek přikládám. Mám ale další inspirace a to i pro zemědělce a myslivce.

3.8.2017 v 18:21 | Karma článku: 13.80 | Přečteno: 553 |

Alena Kulhavá

Co jsem zjistila na ministerstvu zemědělství o divokých prasatech v přírodě i v obcích

Po své nemilé zkušenosti s divokými prasaty při přespávání v lese jsem se rozhodla kontaktovat ministerstvo zemědělství. Pracovníci ministerstva mi velice rádi a obšírně vysvětlili problematiku. Píši i zprávy od trempíků a z obcí.

1.8.2017 v 19:09 | Karma článku: 19.80 | Přečteno: 1145 | Diskuse

Alena Kulhavá

Sedíce v podhradí jsem malovala Karlštejn pro své budoucí děti a co jsem zažila?

Měla jsem možnost nahlédnout do základního rozpoložení a nastavení kolemjdoucích turistů Čechů, cizinců, ale i obyvatel Karlštejna a nakonec se mi přihodila neuvěřitelně nepravděpodobná věc. Přeji vám hezké nejen čtení.

1.8.2017 v 8:25 | Karma článku: 18.86 | Přečteno: 838 |

Alena Kulhavá

Jak šachoval Babiš s rozpočtem,že jsme kromě EUdotací v mínusu a proč se bojí k Moravcovi?

A. Babiš se nebojí diskutovat nejen u Moravce,ale i s jinými novináři.Nejde jen o rozpočet, žalobu od Slováků,ale i o obsah jeho knihy,na který měl být kolegy z jiných stran dotazován a to je to poslední,co by potřeboval.Proč?

30.7.2017 v 21:42 | Karma článku: 31.55 | Přečteno: 1529 |

Další články z rubriky Společnost

Hana Rebeka Šiander

Od chlapů, kteří se vysmívají vzdělání, radši pryč!

Jako žena jsem si myslela, že muži budou u své partnerky ocení inteligenci a dobré vzdělání. Normální muži snad... Ale já jsem narazila na ty, pro které bylo moje vzdělání problémem! Zřejmě chtěli blbku... To ale já nejsem!

16.8.2017 v 16:54 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Pavel Liprt

16. srpen, den jediné a naštěstí vítězné námořní bitvy, kterou naši vojáci svedli

Když jsem minulý rok navštívil zajímavou výstavu o Legiovlaku, pojízdné replice legionářského vlaku, zaslechl jsem tam o jedné zajímavé námořní bitvě. A byly u toho opět Československé legie.

16.8.2017 v 16:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 39 | Diskuse

Martin Hatala

Klapka: Cuketa a já poprvé!

Asi takhle na vysvětlenou: Předem upozorňuji, že jsem dlouho nekuchtil, ale nahromadění dvou cuket mě dohnalo k jejich zpracování. To je jednoduché, slyšel jsem od šťastné dárkyně, jejíž ledničce se značně ulevilo. Ochutíš,

16.8.2017 v 15:47 | Karma článku: 7.96 | Přečteno: 168 | Diskuse

Ondřej Bezouška

Spasení aneb smrt očima našich předků

Jak viděli umírání a smrt naši předkové? Proč se novorozenec nemusel dostat do nebe? A jaký trest potkal zavražděného po smrti? O tom a mnohem více v novém článku, který vás seznámí s pohledem našich předků na svět okolo nás.

16.8.2017 v 15:15 | Karma článku: 11.35 | Přečteno: 243 |

Zdeňka Ortová

Tetování je sebepoškozování

No... je to možné. Mně tetování připomíná sprejerství. Sprejeři a tatéři mají podobnou vlastnost. Jakmile vidí čistou, nepomalovanou plochu, hned se dají do díla a poskvrní ji.

16.8.2017 v 14:47 | Karma článku: 11.90 | Přečteno: 460 | Diskuse
Počet článků 77 Celková karma 19.56 Průměrná čtenost 888

Učím biologii, chemii, zeměpis, tvořivé činnosti, výchovu ke zdraví a vedu pěvecký kroužek. Zároveň jsem poradcem ve zdravém životním stylu. Pomáhám lidem s redukcí váhy, chronickými onemocněními. Řešíme stravu, pohyb, relaxaci, psychosomatiku atd. Školím lékaře, pořádám přednášky pro veřejnost a pracuji i v kontextu ekologie a udržitelného rozvoje. Zpívám v alikvótním sboru, miluji hudbu, přírodu.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.